Jerzy Vetulani, Maria Mazurková

Alenčin sen aneb Jak funguje mozek

Alenka spí a zdá se jí zvláštní sen. Orgány lidského těla se v něm právě dohadují, který z nich je nejdůležitější. Jsou to játra? Střeva? Nebo snad srdce? Spor však rázně utne orgán nanejvýš moudrý a rozumný — mozek: „Všichni jste důležití a Alenka by bez vás nepřežila, ale někdo vás, rošťáci, musí hlídat a řídit! To já jsem váš učitel a pilot.“ 
Zasněte se s Alenkou a dozvíte se, co všechno vám váš mozek zatím tajil. Odkud se berou sny? Jak to, že si některé věci pamatujete po celý život a jiné vaši paměť za pár sekund opustí? Co je to amygdala? A k čemu slouží a jak funguje hipokampus? 
Bohatě ilustrovaná naučná kniha dětem srozumitelně a s osobitým vtipem odhaluje složitá tajemství fungování mozku. 

Listování knihou zde.

Jerzy Vetulani (1936—2017) byl členem polské Akademie věd a jedním z nejvýznamnějších polských vědců. Od roku 2002 psal vlastní blog s příznačným názvem Půvab neurobiologie. Patřil k významným osobnostem polského veřejného života — mimo jiné byl řečníkem na konferencích TED a kandidoval na starostu Krakova. Napsal řadu vědeckých textů i populárně-naučných knih. Alenčin sen se v Polsku krátce po vydání stal bestsellerem.

O překladateli

Michael Alexa (*1989) básník, prozaik, literární publicista a překladatel z polštiny. Je doktorandem oboru polská literatura na FF MU v Brně, žije v Praze. Publikoval výbor z básní Adama Zagajewského Neviditelné věci (Protimluv 2015). Z polské dětské literatury přeložil například knižní sérii o kouzelném světě usměvavého vikinga Tappiho od Marcina Mortky.

Rozhovor s překladatelem zde.

Recenze:
Pavel Pecháček, iLiteratura.cz, 20. 12. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Marcin Wierzchowski
Překladatel: Michael Alexa
Nakladatel: Host
Počet stránek: 72
Formát knihy: 240 × 265

Dokumenty ke stažení:

Alenčin sen aneb Jak funguje mozek

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy