Petr Eliáš

Česká zima – Sport v obrazech

Česká sportovní zima je plná osobností a příběhů. Čeští sportovci toho na lyžích i na bruslích dokázali mnoho a nesmazatelně se zapsali do historie zimních sportů. Tato výpravná publikace představuje jedinečný soubor portrétů osobností i jednotlivých zimních sportů. Od hokeje, krasobruslení, rychlobruslení, biatlonu nebo skoků na lyžích až po horolezectví. Představeny jsou zde osobnosti z posledních let i let minulých, například Jiří Raška, Tomáš Verner nebo Josef Rakoncaj. Ale také okamžiky, které vešly do dějin, nejen těch sportovních, jako třeba vítězství českých hokejistů na Mistrovství světa 1969. Součást knihy tvoří také několik karetních her a pohyblivé loutky.

Kniha vznikla z původně školního projektu studentů Ateliéru mediální a didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara pod vedením autorky a ilustrátorky Renáty Fučíkové a byla vydaná u příležitosti zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu.

O autorovi

Petr Eliáš (1986) absolvoval Filozofickou fakultu UK. Působí jako šéfredaktor a literární redaktor nakladatelství Albatros. Předsedá České sekci IBBY – Společnosti přátel knihy pro mládež. Překládá z angličtiny. Za překlad románu Rawiho Hage Karneval získal roku 2014 prémii Tomáše Hrácha udělovanou v rámci překladatelské Ceny Josefa Jungmanna, jeho překlad knihy Sůl moře (2016) byl oceněn Zlatou stuhou. Přeložil osmý díl slavné série od J. K. Rowlingové: Harry Potter a prokleté dítě (2016) a Předobrý život. Spolu s Evou Kalivodovou edičně připravil k vydání monografii Jan Zábrana: Básník, překladatel, čtenář (2018).

Ilustrátor: kolektiv studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni pod vedením Renáty Fučíkové
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 96
Formát knihy: 238 × 268

Česká zima – Sport v obrazech

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy