Marek Toman

Cukrárna U Šilhavého Jima

Mohou desperáty z Divokého západu napravit lekce klasické četby? Je možné pochopit svůj vlastní život při četbě Bílé velryby, Hraběte Monte Christa, Romea a Julie, Vinnetoua nebo Máje? Česká knihovnice Boženka se ve svých čtenářských dílnách v cukrárně U Šilhavého Jima snaží ze všech sil, dokud do městečka nepřiputuje literární zločinec Dante Skunk Shakespeare...
Kdo zvítězí v lítém intelektuálním boji, není jasné, stejně jako není jasné, na čí stranu se postaví drsní kovbojové a vězni. Lehká parodická žánrovka spisovatele Marka Tomana v lecčems navazuje na slavného Limonádového Joea a je roztomilým příspěvkem pro všechny vášnivé čtenáře, i pro dospělé, kteří k literatuře vedou nebo chtějí dovést své ratolesti, žáky či studenty.

Kniha byla nominována v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2018

O autorovi

Marek Toman (1967) je český básník, prozaik, autor knih pro dospělé i pro děti, překladatel a publicista. Po studiu filozofie na Filozofické fakultě UK v Praze pracoval v letech 1992–1997 v literární redakci Českého rozhlasu a od roku 1998 působí na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Za román Chvála oportunismu (Torst, 2016) získal cenu Českého literárního fondu. Ve své tvorbě pro děti odkazuje Marek Toman ke starým pověstem a mýtům – Dobytí ostrova Saaremaa (Baronet, 2007) nebo Můj golem (Argo, 2009), ale využívá i mísení básnických a prozaických postupů, například v pohádce O Ryzce a Vraníkovi (Šimon Ryšavý, 2003). V roce 2010 byla jeho kniha pro mládež Můj Golem nominovaná na cenu Magnesia Litera a získala prestižní ocenění The White Raven. Jeho nejnovější knihou pro děti je Cukrárna u Šilhavého Jima (Baobab, 2018).

O ilustrátorce

Františka Loubat (Lachmanová) (*1986) absolvovala ateliér Ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Za komiks Kustodka Květa (ve spolupráci se scenáristou Tomášem Končinským pro portál Artalk, knižně 2015) inspirovaný světem a provozem výtvarného umění získala cenu Muriel 2014. O dva roky dříve vyhrála se svým noirovým komiksem SICKTOWN (Edition Lidu, 2012) cenu Art Books Wanted za nejlepší komiks. Ilustrovala knížku Srdcový erb (2013) a komiks Nebuď jak gadžo! (2016).


Recenze a ohlasy:
Markéta Pilátová, Respekt, 5. 5. 2018, dostupné zde.
Milena Šubrtová, Tvar, 21/2018, dostupné zde.
Petr Nagy, rozhovor s Markem Tomanem, Biblio, Literární noviny 5/2018, dostupné zde

Ilustrátor: Františka Loubat
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 176
Formát knihy: 145 x 206

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Cukrárna U Šilhavého Jima

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy