Kelly Barnhillová

Dívka, která upíjela měsíc

Každý rok obětují lidé v Protektorátu jedno novorozeně čarodějnici žijící v hlubokých lesích. Odnepaměti slýchali, že jen tak ochrání město před jejími zlými čáry. Jenže čarodějnice Xan není krutá. Naopak, o opuštěné dítě se postará, nakrmí je výživnou hvězdnou září a najde mu novou, milující rodinu na druhé straně lesa. Ale jednou dá novorozené holčičce omylem napít svitu měsíce. V její krvi začne kolovat magie. Xan se rozhodne děvčátko vychovat sama, pojmenuje je Luna a jeho kouzelné schopnosti zapečetí do doby, než bude Luně třináct a zmoudří. Jenže jak se blíží dívčiny třinácté narozeniny, kouzla začínají vyplouvat na povrch. Nad lesem se shlukují obrovská hejna hrozivých ptáků, pod zemským povrchem se probouzí sopka a kolem obchází žena s tygřím srdcem. A z Protektorátu míří k lesu muž odhodlaný Xanu zabít. Brzy bude muset Luna bránit ty, kdo dosud chránili ji. A postavit se skutečnému zlu.
Napínavý a mnohovrstevnatý příběh s řadou pohádkových motivů je přirovnáván ke klasickým dílům, jako je Petr Pan či Čaroděj ze země Oz.

Listování v knize zde.

Kelly Barnhillová (*1973) je autorkou pěti fantasy knih pro děti a mládež. Ačkoli se i první čtyři setkaly s vřelým přijetím kritiků a získaly několik ocenění, teprve pátá – Dívka, která upíjela měsíc – přinesla Barnhillové doslova famózní úspěch, byla například oceněna význačnou Cenou Johna Newberyho za rok 2017.

O překladatelce

Barbora Punge Puchalská (1973) překládá z angličtiny, knihy pro děti i pro dospělé, nejčastěji spolupracuje s nakladatelstvími Argo, Odeon, Paseka. Za překlad knihy Kdysi od Morrise Gleitzmana získala Zlatou stuhu 2017 a za knihu Warren XIII. a Vševidoucí oko Zlatou stuhu 2018.

Rozhovor s překladatelkou zde.

Překladatel: Barbora Punge Puchalská
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 336
Formát knihy: 145 x 205

Dokumenty ke stažení:

Dívka, která upíjela měsíc

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy