Petr Stančík

Fíla, Žofie a smaragdová deska

Sourozenci Fíla a Žofie mají problém: jejich maminka je smutná, protože ztratila zlatý prstýnek. Dvojčata to nechtějí nechat jen tak, snaží se mamince obstarat prstýnek nový, má to ale háček – na koupi prstýnku dětem nestačí ani všechny jejich úspory v prasátku. Sourozenci se ale nevzdávají, seznámí se se záhadným hadem Uroborcem, který jim navrhne, že jim ukáže, jak se zlato vyrábí. Fíla a Žofka se s Uroborcem vydají na dobrodružnou cestu do říše Alchymie, během níž navštíví pravou alchymickou svatbu, společně si přečtou tajemství smaragdové desky, poznají (Rudého) krále a (Bílou) královnu, ze kterých ve spojení s žárem lásky vzejde dokonalost, projdou velkým dílem a nakonec doputují až na hrad Mudrckámen. Každá z kapitol je doplněná hravým kvízem, díky čemuž můžou děti příběh dále rozvíjet.

O autorovi

Petr Stančík (*1968), spisovatel, básník, dramatik a textař. Studoval na PedF UK a na DAMU, pracoval jako učitel, televizní režisér a textař. Sestavil antologii české poezie Ryby katedrál (2001). Pro malé čtenáře napsal podzemní pohádkový horor Mrkev ho vcucla pod zem (2013), pět napínavých dobrodružství Jezevce Chrujdy a pohádku O Díře z Trychtýře (2016), provrtanou opravdovou dírou. Jeho kniha H2O a tajná vodní mise (2017) byla oceněna Zlatou stuhu. Dospělým jsou určené prózy Pérák, Mlýn na mumie (Magnesia Litera 2015 za prózu) a Andělí vejce (Kniha roku Lidových novin 2016, 4.–6. místo) a Nulorožec (2018).

O ilustrátorce

Lucie Dvořáková (*1959) se zabývá knižní a časopiseckou ilustrací, animovaným filmem a výtvarným řešením televizních pořadů pro děti. Jako výtvarnice stojí mimo jiné za oblíbeným pořadem pro děti Kouzelná školka. Za svou ilustrační tvorbu získala nejedno ocenění, Zlatou stuhu v letech 1995, 1996, 2003 a 2007, v roce 2013 jí bylo uděleno Čestné uznání v rámci prestižního festivalu Namibook Festival v Jižní Koreji. Ilustrovala například knihy o Jezevci Chrujdovi od Petra Stančíka, Natálčin andulák od Ivony Březinové, Bubáček Daniely Krolupperové či Dušinka, víla věcí od Ester Staré.

 

Rozhovory s autorem:
Radim Kopáč, Lidovky.cz, 12. 11. 2018, dostupné zde.
Jana Čeňková, iTvar, 21/2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Lucie Dvořáková
Nakladatel: Mladá fronta
Počet stránek: 112
Formát knihy: 215 × 247

Fíla, Žofie a smaragdová deska

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy