Jiří Dvořák

Havětník

Vši, blechy, roztoči, čmelíci, holubi, faraoni, žravé housenky a jiný neřád, hmyz a plísně, cizopasníci a různé další nechutné potvory, které nikdo nemá rád, a přece tu jsou. Všechny mají své příběhy, některé jsou dokonce užitečné, jiné nakonec i obdivuhodné… tak proč se o nich pro děti nikdy nic nepíše? 
Díru v informacích pro děti, které jsou spíš na ty encyklopedie, i pro rodiče, které baví číst dětem před spaním, učitele přírodopisu, kteří nechtějí jen psát na tabuli, i čtenáře, kteří neztrácejí zvídavost, se rozhodl opět zcela po svém zaplnit Jiří Dvořák. Z vyprávění o životě potvor a havěti mu pod perem vznikl poetický a zábavný svět plný neuvěřitelných dobrodružství, který pobaví, potěší a leckomu zalátá díru ve vědomostech. 
Havětník je pokračováním Dvořákova originálního literárního žánru – encyklopedie příběhem. Kromě barvitých bajek, skazek a příběhů o napínavém životě havěti a s havětí doplnil své psaní o nejrůznější nenechavé otázky (vědecké i filosofické) a jak je u něj dobrým zvykem i o krátké básně, které na některých místech dosahují téměř dokonalosti haiku: Bílý motýl na šedivém kmeni / V motýlovi les, co už tu není. / V lese ticho potkává se s tichem / A v tom tichu motýl s plným břichem. Havětníkem se může vzdělat a potěšit každý: od malých po velké, od techničtějších povah po nevzdělatelné snílky, všichni v něm najdeme nějaký ten literární útvar pro sebe.

O autorovi:

Jiří Dvořák (*1970) pracuje jako šéfredaktor časopisu Naše krásná zahrada. Je autorem řady leporel pro nejmenší čtenáře. Dále vydal knížky Slepice a televize (2003), Zpátky do Afriky! (2005) nebo Minimax a mravenec (2009). „Za úhelné kameny autorovy poetiky lze považovat iracionální výklad světa,“ napsal o autorovi Jan Nejedlý, „tedy jeho vidění dětskýma očima, a přenesení lidského jednání na zvířata či věci. Na rozdíl od klasických bajek se však u Dvořáka jen sporadicky objevuje explicitní výchovný moment: má-li autor volit mezi moralitou a vtipem, raději sáhne po druhé možnosti.“

O ilustrátorce:

Daniela Olejníková (*1986) vystudovala bratislavskou Vysokou školu výtvarných umění (obor Malba a jiná média). Většina její práce je založena na zkušenostech s tradičními technikami, jako je linoryt a sítotisk. Dvakrát získala ocenění v soutěži Nejkrásnější knihy Slovenska.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

Ilustrátor: Daniela Olejníková
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 70
Formát knihy: 245 x 220

Dokumenty ke stažení:

Havětník

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy