Renáta Fučíková, Kateřina Tučková, Lenka Křížová, Anna Musilová

Hrdinky: příběhy významných českých žen

Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. Strhující vyprávění o šedesáti výjimečných a leckdy zapomenutých hrdinkách z české kotliny od těch nejdávnějších dob až po současnost doprovází originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, textové medailony Kateřiny Tučkové a historické vstupy Renáty Fučíkové, které ukazují, jak se žilo ženám v různých obdobích dějin.

O autorkách

Ilustrátorka Renáta Fučíková se narodila v roce 1964 a za svou dosavadní tvorbu obdržela mnoho prestižních cen z celého světa. V roce 1998 byla zapsána za ilustrace ke knize Vyprávění ze Starého zákona na Čestnou listinu IBBY při UNESCO, v roce 1999 získala první cenu na Bienále ilustrací v Teheránu a také několik ocenění Zlatá stuha za původní českou tvorbu pro děti a mládež.

Kateřina Tučková se narodila v roce 1980 v Brně. Vyrůstala v jihomoravské vesnici Moutnice, posléze v Kuřimi. Vystudovala gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně (1995–1999) a historii umění a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (1999–2006). Její knižní prvotinou byla novela Montespaniáda (Větrné mlýny, 2006), ale teprve svou druhou knihou upoutala pozornost širší veřejnosti. Byla za ni nominována na Cenu Jiřího Ortena a Cenu Josefa Škvoreckého, nakonec však získala čtenářskou cenu Magnesia Litera (2010). V roce 2014 ukončila doktorské studium historie umění na Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Hry podle jejích románů uvádějí Městské divadlo Brno, Městské divadlo Zlín, HaDivadlo, Husa na provázku, Divadlo pod Palmovkou, 3D Company, nebo studentský soubor KUK.

Mgr. et Bc. Lenka Křížová (dříve Procházková) je vědecká pracovnice oddělení biografických studií AV ČR. Její odborné zaměření jsou české kulturní dějiny 19. století, dějiny genderu, regionální dějiny (Mladoboleslavsko, Mnichovohradišťsko). Vystudovala FF UK v Praze, obory Český jazyk a literatura, Historie (Mgr.), dale FF UHK, obor Prezentace a ochrana kulturního dědictví (Bc.), od r. 2011 FF UK v Praze - doktorský studijní program České dějiny. Je činná jako průvodkyně, učitelka, pracovnice Historického ústavu Akademie věd ČR, v. v. i., spolupracovnice Městského muzea v Mnichově Hradišti, pedagožka na Gymnáziu Turnov.

Anna Musilová je mladá česká autorka, která žije napůl v Praze a napůl v Pardubicích. Studuje žurnalistiku na Univerzitě Karlově, dřív psala třeba pro Cosmopolitan nebo iDnes.cz a působila v Českém rozhlase. Aktuálně pracuje jako redaktorka české literatury v nakladatelství. Kromě toho se věnuje focení, malování a ráda cestuje – nejraději a nejčastěji do Velké Británie, která se v průběhu let stala jejím druhým domovem. Černooká je jejím debutovým románem, v roce 2019 vyšla Annina druhá kniha Tamařino souhvězdí. Autorsky se podílela i na textech v knize Hrdinky: Příběhy významných českých žen.

Recenze:

Sabina Novotná (Knižní přístaviště)

ČT24

Taťána Kročková (Kultura21.cz)

Monika Zavřelová (iDnes.cz)

Lucie Ďorďová (Knihydobrovsky.cz)

Ilustrátor: studenti ateliéru didaktické ilustrace FDULS v Plzni
Nakladatel: Universum
Počet stránek: 168
Formát knihy: 262 x 244 mm

Kniha vyhrála v této kategorii:

Nakladatelský počin

Hrdinky: příběhy významných českých žen

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy