Václav Dvořák

Já, Finis

Ze Země se ztrácí kluci. Přesně v den svých osmých narozenin beze stopy zmizí a nikdo tomu nedokáže zabránit. Lidé ztratili veškerou naději, dokonce si už ani nekladou otázky kdo, kam a hlavně proč chlapce unáší. Dvanáctiletý Petr však nezmizel. Možná za to mohou jeho extrémně citlivé oči chráněné silnými černými brýlemi, které mu umožňují vidět i ve tmě. Díky nim spatří podivné přízraky kradoucí jeho brášku. Petr vymyslí šílený plán a jsou to právě jeho oči, které mu umožní nalézt cestu do temného světa nestvůr a monster. To, o čem si někteří dosud jen ve strachu šeptali, začíná mít jasné obrysy – nejsme tu sami. Kdo je všemocný Nepřítel, odkud pochází, co chystá a proč to všechno dělá? Rozhodující bitva se blíží, zánik světa tak, jak ho známe, je blíž, než si dovedeme představit.

O autorovi

Václav Dvořák je občanským povoláním docent na Technické univerzitě v Liberci. Na svém prvním románu Písečníci a bludný asteroid pracoval pět let. Příběh chtělo původně vydat renomované nakladatelství, ale V. Dvořák se nakonec rozhodl pro cestu nezávislého autora. Projekt na vydání knížky umístil na portál Startovač, kde se mu za krátký čas podařilo vybrat více než dvojnásobek požadované částky.

Píše a vydává knihy, které by dle svých slov chtěl sám číst ve věku svých hrdinů – napínavá, struhující a zábavná, ale také chytře napsaná vesmírná dobrodružství se sympatickými hrdiny, to vše v krásném barevně ilustrovaném obalu a samozřejmě se spoustou stránek. Zatím napsal a vydal dvě knihy – Písečníci a bludný asteroid (2018) pro čtenáře od 9 do 99 a více let a Já, Finis (2020) pro nebojácné čtenáře od 11 do 100 let. Věkové rozpětí je tady správně – knihy se označují jako dětské a pro mládež, ale své si v nich nacházejí i mnohem starší čtenáři. Jsou zkrátka jako dělané pro společné čtení rodičů a dětí.

O ilustrátorovi

Jakub Cenkl pochází z rázné krajiny kopcovitých Beskyd, kde se v roce 1982 narodil ve vesnici Čeladná. Ani jeho cesta k ilustraci však nebyla přímočará. Zpočátku studoval elektrotechniku a informatiku na VŠB v Ostravě. Brzy však zjistil, že jde o slepou uličku, a rozhodl se pro obor Učitelství výtvarné výchovy pro střední školy a základní umělecké školy na UP v Olomouci. Tady ho oslovil grafický design, kterému se začal věnovat coby samouk i ve svém volném čase. Další zkušenosti v oblasti grafického designu a ilustrátorství nasbíral během šestileté praxe v různých studiích (např. Design Herynek, studio Craneballs). V současné době se „prokreslil“ k ilustrátorství na volné noze. Když nesedí zrovna u počítače, najdete ho nejspíš někde v kopcích, kde si čistí hlavu při své další vášni – běhání.

Recenze zde:

http://knihy-srdcovka.blogspot.com/2021/02/sci-fovka-pro-kluky-z-vesmiru.html

https://www.vanili.cz/scifi/clanek/?ja-finis-od-vaclava-dvoraka-1735

http://zaostrenonaknihy.cz/recenze/recenze-ja-finis-vaclav-dvorak/

https://www.ctemeceskeautory.cz/2020/10/recenze-ja-finis-vaclav-dvorak.html

a další

Ilustrátor: Jakub Cenkl
Nakladatel: Václav Dvořák
Počet stránek: 290
Formát knihy: 220 x 160 mm

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Já, Finis

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy