Tereza Czesany Dvořáková, Ondřej Beránek, Karolína Čížková

Jak se dělá film – Cesta za filmovým řemeslem pro malé i velké

Každý ví, co je to film. Ale jen málokdo si dokáže dopodrobna představit, kolik lidí a jak dlouhou dobu běžný celovečerní film pomáhá natočit a představit divákům. Víte třeba, co jsou to brunclíci, proč se píše tolik verzí scénáře a co přesně dělá paní, které se říká skriptka? Které triky v dnešní době vznikají před kamerou a které v počítači? Proč filmy potřebují své architekty? Komu se říká tajemným slovem cameo? Co má společného lokační skaut s členem skautského oddílu? Anebo, k čemu všemu je filmařům a jejich filmům užitečný filmový festival? Publikace, která volně navazuje na úspěšnou knihu Jak vznikl film (Argo, 2017), obsahuje vedle hlavního textu opět také experimentální část plnou návodů připravených propagátorkou animovaných filmů Karolínou Čížkovou, která dětem i dospělým ukáže, jak si v domácích podmínkách natočit a rozšířit opravdový film.

O autorech

Tereza Dvořáková sice absolvovala produkci na FAMU, dala však přednost filmové historii. Vyučuje na katedře filmových studií FF UK, na FAMU nebo na Vysoké škole kreativní komunikace. Několik let se věnuje také filmové výchově. Mimo jiné v evropském projektu CinEd nebo jako předsedkyně Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. Pracuje také jako redaktorka v časopise ArteActa.

Ondřej Beránek již za studií na FAMU spoluzaložil filmovou produkci Punk Film. Je producentem českých filmů (např. Čertí brko), koproducentem několika zahraničních snímků, spoluscenáristou filmu Filmový dobrodruh Karel Zeman, spoluzakladatelem Ceny Paměti národa a vydavatelem DVD Edice Járy Cimrmana nebo filmů Karla Zemana na DVD. Založil a spoluvytvořil expozici Muzea Karla Zemana.

O ilustrátorovi

Nikkarin, vlastním jménem Michal Menšík (*1987), je český výtvarník, ilustrátor a autor komiksů. Na české komiksové scéně se poprvé uvedl roku 2008 příběhem Bunkr publikovaném ve stejnojmenné komiksové revui. Jeho dosud největším tvůrčím projektem je postapokalyptická tetralogie 130, která dle serveru Komiksárium.cz čerpá inspiraci z díla francouzského komiksového tvůrce Moebia, světa počítačové hry Fallout či románu Malý princ. V roce 2009 obdržel cenu Muriel za nejlepší krátký komiks, v dalších ročnících bývá pravidelně nominován v různých kategoriích. Roku 2011 byl Nikkarin jedním z třinácti českých a slovenských komiksových kreslířů, kteří se výtvarně podíleli na sborníku Ještě jsme ve válce, společném projektu sdružení Post Bellum a Ústavu pro studium totalitních režimů, jehož účelem bylo představit formou komiksu čtenářům pohnuté osudy lidí žijících za totality. Nikkarin se v současné době plně věnuje knižním ilustracím a komiksu. Jeho nejnovějším dílem je „komiksová komedie z fantazy prostředí“ Super Spellsword saga (Labyrint, 2019).

Ilustrátor: Nikkarin
Nakladatel: Argo
Počet stránek: 80
Formát knihy: 215 x 160

Dokumenty ke stažení:

Jak se dělá film – Cesta za filmovým řemeslem pro malé i velké

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy