Pavel Ryška

Jak si užít film

S popkornem? S kamarády? Na monitoru? Nebo radši na velkém plátně? S naší knížkou to jde ještě jinak. Stylové ilustrace Jana Šrámka vám ukážou, jak se opřít o kinetoskop, jak zaparkovat v autokině, nebo jak vypadá Drákula v nízkém rozlišení. Dozvíte se, k čemu je režisérovi dobrá kšiltovka, jaký je rozdíl mezi filmovými pásy a digitálními snímky, kam se ukládají staré filmy a spoustu dalších věcí o kinematografii.

O autorovi

Pavel Ryška patří k brněnskému okruhu autorů, i když je původem z Třebíče, kde v polovině 90. let ještě před studiem na FaVU, vytvořil svá první díla. Byla to série křesel ve volné krajině jako například Hliněné křeslo obílené vápnem (1994), které rozpustily podzimní deště, nebo Křeslo z vrbového proutí (1996), jenž zakořenilo v mokřadle za vesnicí Šašovice, kde v té době žil. Pro Ryškovu ranou tvorbu je typická mystifikační intervence do okolního prostředí spojená s akcí a jeho proměna v rámci přesně daného konceptu. V roce 1997 parafrázoval „ochranářskou“ činnost, když v rámci projektu Plevel označil desítky bolševníků velkolepého štítky s textem „Rostlina pronásledovaná státem“. Následně vyrobil podle standardních sáčků se semeny užitkových rostlin firmy SEMO i sáčky se semeny agresivního plevele bolševníku a vpašoval je do zahrádkářských obchodů. V následujícím projektu Kraslice (Veselé velikonoce) (1996) se vtipně dotkl ožehavého sociálního tématu. Proměnil totiž kus pole makovic tím, že na každou z nich průmyslovým latexem nakreslil falešnou stopu po vytékající šťávě surového opia. I další projekty v přírodě jako například Posed - Veřejná knihovna (1997), v němž několik posedů kolem vesnice Šašovice proměnil v útulné čítárny, byly vyzývavou sondou do reálného života i světa umění. 

O ilustrátorovi

Jan Šrámek je pedagog, vedoucí Ateliéru video na Fakultě výtvarných umění VUT a úspěšný knižní ilustrátor. Také je členem studia Anymade a pod jménem VJ Kolouch experimentuje s videoprojekcemi.

 

Ilustrátor: Jan Šrámek
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 120
Formát knihy: 240x240

Jak si užít film

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy