Olga Černá

Klárka a 11 babiček

Klárčin děda Tomáš je kominík. Jednoho špatného dne spadne ze střechy a zůstane na dlouhé měsíce připoutaný na lůžko a Klárka najednou nemá kde bydlet. Ukáže se, že nejbližší sousedka je zlá a lakomá, a tak začíná Klárčino legrační i strastiplné putování po domácnostech nejrůznějších, povětšinou osamělých dam, Tomášových starých kamarádek, přítelkyň i lásek. Jak se brzy dozvíme, není tak jednoduché postarat se na pár měsíců o jednu malou holku s docela velkým nosem a zálibou v hraní na klavír. Každá z jedenácti „babiček“, jejichž domácnostmi Klárka projde, má tak trošku jinou představu o životě malé holčičky i o svém vlastním. Olga Černá svůj nový příběh, určený čtenářům od devíti let, vypráví formou dopisů, které si Klárka s dědečkem píšou. Se sympatickou lehkostí a nadhledem popisuje autorka v tomto „prvním epistolárním románu pro  děti“, rozmanitosti lidských povah, příběhy i úskalí dnešního městského života a všemožné peripetie, které Klárka prožívá. Od pobytu u svébytné hospodské, v jejíž hospodě doprovází štamgasty na klavír, přes náročnou disciplínu u učitelky tělocviku, bio život s babičkou-aktivistkou, pobyt u dvou přítelkyň, které spolu žijí a hospodaří na venkově, nebo Klárčin útěk a krátkou, nicméně andělskou bezdomoveckou anabázi na hřbitově. Knížka je napsána úsporně, s citem pro dětského čtenáře a jemným smyslem pro humor, který pobaví i rodiče.

O autorce: 

Vystudovala agronomii. Pracovala v laboratoři, poté v knihkupectví, ve vesnické knihovně, dnes je zaměstnancem kláštera v Milevsku. Je kmenovou autorkou nakladatelství Baobab, kde vydala šest knih pro děti. Krátké texty různých žánrů publikuje v časopisech a novinách. Pravidelně píše pro blog týdeníku Respekt. Žije v jižních Čechách. Byl jí udělen titul Knihovnice roku a její knihy bývají pravidelně oceňovány Zlatou stuhou IBBY. 

O ilustrátorce:

Alžběta Skálová je absolventkou VŠUP, kde studovala nejprve v ateliéru filmové a televizní grafiky u Jiřího Barty a poté u Juraje Horvátha v ateliéru ilustrace a grafiky, kde v roce 2008 diplomovala se svou autorskou knihou pro děti Pampe a Šinka. Během studia absolvovala stáže v Paříži (2005) a v Baltimoru, USA (2007). Věnuje se především ilustraci, zejména pro děti, za které získala několik ocenění v soutěži Nejkrásnější česká kniha a Zlatá stuha. 

Recenze knihy zde

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Alžběta Skálová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 128
Formát knihy: 100 x 160

Klárka a 11 babiček

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy