Martina Špinková

Kocouře, ty se máš

Obrázková knížka vypráví příběh ze života o starém strýci, pečující rodině, malých dětech, všelijakých moderních zdravotních pomůckách a jednom černém kocourkovi. A také o tom, jak je skvělé nemuset potkat doma grizzlyho. Když jsme malí, potřebujeme pomáhat s oblékáním, přebalováním, jídlem a chozením, když jsme staří, tak je to v něčem podobné. Ale přece jen trochu jiné. Jednak je za námi náš příběh a naše vzpomínky: s nimi si kniha trochu hraje. A pak tu jsou malí tiší pomocníci: jezdí, zvedají, pípají, svítí, naklánějí se, vidí či naslouchají za nás…Pomůcky. Nás dospělé často děsí, jsou symbolem závislosti, úpadku, nesoběstačnosti. Děti tyhle mašinky zajímají, starý člověk má něco, co jiní nemají. Knížka vychází ze skutečného příběhu strýce, který potřebuje stále s něčím pomáhat, a kocoura, na kterého knoflíky a jiné nástrahy nečíhají.

O autorce:

Martina Špinková (*1959) studovala na VŠUP v Praze v ateliéru knižní kultury a písma. Od roku 1984 se věnuje volné a užité grafice, ilustraci a výtvarné redakci. Ilustrovala více než 50 knih, velkou část pro zahraniční nakladatelství. Vydala tři básnické sbírky: Za plotem noc, V koni křídla a Před andělem strom. Spoluzaložila domácí hospic Cesta domů, dlouho byla jeho ředitelkou a nyní působí jako šéfredaktorka a ilustrátorka stejnojmenného nakladatelství, kde se prostřednictvím knížek snaží dětem otevírat nelehká témata a přibližovat například téma smrti jako něco, co se osobně týká každého z nás.
 

Listování v knize zde.

Ilustrátor: Martina Špinková
Nakladatel: Cesta domů
Počet stránek: 60
Formát knihy: 215 x 225

Kocouře, ty se máš

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy