Adam Stower

Král Vrkú

Jakub Suchý je obyčejný kluk, co se umí skvěle schovávat. A to se hodí, zvlášť když je v dohledu Max Hamta. Ale zrovna dneska to Jakubovi nevyšlo – jeho plán nenápadně proklouznout ze školy se změní v zoufalý úprk před Hamtovou hordou. A nebýt jedné nečekané díry v zemi, bůhvíjak by to všechno dopadlo. 
Na útěku před svým úhlavním nepřítelem Jakub objeví uprostřed města skrytý hvozd. A v něm ten nejúžasnější stromový bunkr na světě se spoustou provazových žebříků, toboganů a ztřeštěných vynálezů. A tomu všemu vládne tajemná, vousatá a ohromně zábavná postavička – král Vrkú. 

Adam Stower je oceňovaný britský ilustrátor a autor knížek pro děti. Kniha Král Vrkú (2018) byla v mnohém inspirována vzpomínkami na dětství, kdy si Adam hrál se svým bratrem Mattem v lese, a také časem stráveným na internátní škole v Norfolku staré přes čtyři sta šedesát let.

O překladateli

Vratislav Kadlec (*1981) překladatel z angličtiny, redaktor a spisovatel, vystudoval Literární akademii, působil jako šéfredaktor měsíčníku Plav a také jako principál divadelního spolku Prvobytně pospolná společnost. Publikoval mj. komiks Singultus Infinitus (Tvar 2002) a povídku Vedlejší příznaky (sbírka Tajemství stržené masky, Listen 2011).
Přeložil na 40 knih převážně pro děti. Za překlad knihy Cirkus zlodějů a tombola zkázy od Williama Suttcliffa získal Zlatou stuhu 2016 a překlad knihy Operace Králíček od Sally Gardnerové byl roku 2014 na Zlatou stuhu nominován.

Rozhovor s překladatelem knihy zde.

Překladatel: Vratislav Kadlec
Nakladatel: Host
Počet stránek: 176
Formát knihy: 132 × 184

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - a) beletrie pro děti

Král Vrkú

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy