Tereza Říčanová

Les

Jako poctu smrkovému lesu, který už není, pojala autorka snový příběh chlapce a později mladého muže Zbyška. Putování mrazem a sněhem ho zavede do bezpečí lesa, který ho nechá zažít pocit míru a krásy, ale jen na krátký čas. Přijde noc a s ní strašlivá kovová síla a ráno Zbyšek nenajde živý jediný strom. Najde ale lesníčky, doušky lesa, kteří mu ukáží, že síla přírody je daleko větší, než si myslel.

Vtipné a zároveň poetické vyprávění kouzlí se zvuky i obrazy, hraje si z hudbou slov a tak při jeho čtení můžete zažít velmi osobitý hudebně výtvarný zážitek.

 

Les je pradávný složitý organismus, který má svá pravidla, svá nedostupná místa, svůj vlastní dech. Všechno tu souvisí se vším, jedno bez druhého nemůže žít. Je to tajemný svět, někde v hloubce dýchá svým rytmem a žije svým vlastním životem. Dnešní lidé lesy především drancují a plení, a často pak nemohou zabránit různým kalamitám a katastrofám. Starat se dobře o les, tak aby mohl čelit nepředvídaným nástrahám, ale znamená skutečně ho poznat, naslouchat mu, jeho tichu, jeho stínům, jeho prastarým písním vody, větru, kořenění a růstu. Znamená to dívat se a pozorovat a také trpělivě pracovat. Tak jako to dělá malý Zbyšek v tomto strhujícím příběhu Terezy Říčanové...

Ilustrátor: Tereza Říčanová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 70
Formát knihy: 196x238

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež
Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Les

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy