Martin Velíšek

Můj stát

Zábavná a poučná knížka zkušené dvojice autorů a výtvarníků seznamuje čtenáře se symboly české státnosti. Hlavními průvodci jsou v knize páťáci Eliška a Tomáš, kteří se vydávají zjistit, proč má například Česká republika ve znaku lva, proč je česká vlajka sestavena ze tří barev nebo odkud pochází státní hymna. Ve svém putování se dostávají do blízké i vzdálené minulosti. Postupně je tak představeno sedm státních symbolů – státní vlajka, hymna, velký a malý státní znak, prezidentská standarta, státní barvy a pečeť; také jeden národní symbol i státní cenina (poštovní známka) a státní mince a bankovky. Kniha se zabývá jejich původem a významem či využitím a nabízí i další souvislosti. Vše je podáno velice srozumitelnou i hravou, bohatě ilustrovanou formou, text střídají komiksové dvoustrany.

O autorovi:

Martin Velíšek (*1968) vystudoval Akademii výtvarných umění, ateliér malby a konceptuálních tendencí. Působí jako vysokoškolský pedagog na Pedagogické fakultě UK. Věnuje se vlastní tvorbě a publikační činnosti v oboru dějiny a teorie umění. Jako spoluautor realizoval řadu dětských doprovodných programů k výstavám pro Správu Pražského hradu. Je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar.

O ilustrátorovi zdeListování v knize zde.

Ilustrátor: Milan Starý
Nakladatel: Universum
Počet stránek: 108
Formát knihy: 225 x 225

Dokumenty ke stažení:

Můj stát

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy