Michal Štěpánek

Nad večerní černí

„Příběh o malé tmě, která nalezne ztracenou sebedůvěru a štěstí, tak představí dětem tmu v trochu jiném světle. V takovém, ve kterém se nemusejí bát a mohou klidně a spokojeně usínat.“

Tma v dětském pokoji nemusí být nepřátelská a strašidelná. Není potřeba si schovat nohy pod peřinu. Naše kniha umožní dětem vcítit se do života malé tmy, která má své trápení, setká se s posměchem, ale nakonec nalezne ztracenou sebedůvěru a štěstí. Řada ilustrací včetně mnoha skrytých po nasvícení ve tmě svítí. Stejně jako písmena, ze kterých vzniknou nové věty.

Vyprávění o tmě, které chybí hloubka, vzniklo původně jako pohádka na dobrou noc pro dceru autora a vydavatele Michala Štěpánka. Výtvarnice Nikola Logosová na příběhu postavila černobílý noční svět a Zuzana Lednická krom grafické úpravy přidala rozměrnému leporelu vrstvu luminiscenční́ barvy, která vedla k dalším, tajným vrstvám textu a ilustrací. Pro designérku to znamenalo nečekaný návrat k vlastní diplomové práci z roku 1999 o grafickém studiu, kde se ve dne pracuje a v noci tu bují sny a kreativita. Ateliér nebo dětský pokoj, čím víc světla takovým světům poskytnete, tím budou ve tmě živější.

Černobílé leporelo s prvkem luminiscenční barvy, odhalující ve tmě další vrstvy ilustrací a textu.

O autorovi

Michal Štěpánek se narodil roku 1984 ve Strakonicích, kde také doposud žije. Je ženatý a má dvě děti. V minulosti provozoval kulturně-hudební klub. V současnosti pracuje jako poradce a studuje humanistiku. Každoročně pořádá místní festival Pro Tibet. Jeho básně byly oceněny v literární soutěži o cenu prof. Voráčka ve Strakonicích v roce 2009 a následně jej také jeden z porotců, Mirek Kovářík, uvedl v rozhlasovém pořadu Zelené peří. Básně zazněly taktéž v jeho obnovené klubové verzi či na básnickém setkání Slavíci nad Otavou. Debutová sbírka básní Svítání vyšla v nakladatelství Antonín Šlechta v prosinci roku 2014.

O ilustrátorce

Nikola Logosová studovala na pražské UMPRUM v ateliéru Juraje Horvátha. Na kontě má ilustrace pro knihy i časopisy, se studiem Najbrt spolupracovala na vizuálech pro Českou filharmonii. Kreslila také plakáty pro klub MeetFactory a věnuje se volné tvorbě: výrazné jsou především její obrazové deníky z cest. „Snažím se zachytit spíš atmosféru daného města než to, co v něm je. Důležité jsou pro mě detaily, třeba v New Yorku jsem kreslila motorkářský bar polepený samolepkami nebo vagon metra.“ Dodala, že v karanténě se zaměřila na Prahu, kde ji zaujalo hlavně dopravní značení, a v budoucnu by se ráda „deníkově“ zaměřila na Broumov, kde se koná ilustrátorské sympozium. Nikola Logosová má řecké kořeny, což promítla do autorské knížečky Řecký návrat. Vyšla jako doprovod knihy To je Řecko ilustrátora, malíře a spisovatele Miroslava Šaška (1916 – 1980).

Recenze čtenářů:

https://www.databazeknih.cz/knihy/nad-vecerni-cerni-461264

Ilustrátor: Nikola Logosová
Nakladatel: Lux - Michal Štěpánek
Počet stránek: 8

Nad večerní černí

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy