Finn-Ole Heinrich

Nevídaná dobrodružství nevšední, ba přímo spektakulární, bezmezně ohromující Svéhlavíny S.

Rodiče někdy člověku nadělí nepoužitelná jména, ale stejně vám pak říkají všelijak, třeba Palice paličatá. Ale pokud pocházíte z království a umíte si stát za svým, můžete se klidně přejmenovat na princeznu Svéhlavínu. Paulína, alias princezna Svéhlavína, rozhodně není typ dívky, který by se vzdával. Nemá to ale lehké. Její Svéhlavost se musí postarat o nemocnou mámu a po rozchodu rodičů o novou plastovou domácnost obývanou jejím tátou a jeho novou paní, kam se musela přestěhovat z učiněného ráje na zemi, Svéhlávie.

První dva díly trilogie, jež vypráví o sympatické hlavní hrdince, která se vypořádává s rozchodem rodičů a vážnou nemocí své matky, se nese v odlehčeném i humorném tónu díky vypravěčskému umu Finna-Oleho Heinricha (1982), nositele Německé ceny za literaturu pro mládež 2012, ale i výtvarnému zpracování islandské ilustrátorky Rán Flygenringové. Jejich strhující spolupráce a jedinečná schopnost odlehčit tragiku jazykovým mistrovstvím a obrovskou fantazií svědčí o tom, že dětem lze předkládat i tak závažná témata, jako jsou rozpad rodiny či zákeřná choroba rodičů.

1. díl – Moje království nadranc: Nevídaná dobrodružství nevšední, ba přímo spektakulární, bezmezně ohromující Svéhlavíny S.
2. díl – Čekání na zázrak: Nevídaná dobrodružství nevšední, ba přímo spektakulární, bezmezně ohromující Svéhlavíny S.

O překladatelce

Překladatelka Kateřina Klabanová (*1973) překládá z angličtiny a němčiny, knihy pro děti i dospělé. Působí v porotě Překladatelské soutěže Jiřího Levého a od 2014 jako zástupkyně Obce překladatelů v Evropské radě asociací literárních překladatelů CEATL. Pro děti přeložila sérii Hugův geniální svět.

Recenze:
Marie Voslářová, iLiteratura.cz, 14. 2. 2019, dostupné zde.

Překladatel: Kateřina Klabanová
Nakladatel: Práh
Počet stránek: 168
Formát knihy: 144 × 222

Nevídaná dobrodružství nevšední, ba přímo spektakulární, bezmezně ohromující Svéhlavíny S.

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy