Tereza Horváthová

Nitka a zatoulaný knoflíček

Laudatio

Netradiční, inspirativní technikou výšivky se Evě Volfové podařilo navodit kouzelnou atmosféru příběhu, který přes svou něhu nepostrádá ani určité prvky absurdity. Dokonale přitom ovládá kompoziční řešení, práci s měřítkem a gradaci. Její barevně vytříbené výšivky a koláže doslova lákají k dotyku už od předsádky, kde se příběh začíná odvíjet.

Anotace

Nitka je statečná holčička a ničeho se nebojí. Když se jí zakutálí knoflík, vydá se ho hledat a cestou pomůže všem, kteří to potřebují. Poradí na oplátku malé Nitce slon, les nebo řeka? Nezabloudí v bažinách? Kam ji odnesou ptáci? Ještě že má s sebou svoje šití, bez něj by se na svých dobrodružných cestách neobešla... Nová kniha výtvarnice Evy Volfové s texty Terezy Horváthové navazuje zvoleným výtvarným zpracováním na Kočičku z kávové pěny nebo malou knížku o panenkách Fridolína, Antonína a malá Mína – příběh je vyšívaný a práce s látkou, šití a vyšívání jsou navíc jedním z ústředních motivů vyprávění.

O autorce

Tereza Horváthová je nakladatelka, redaktorka, překladatelka, spisovatelka, organizátorka. Vystudovala na FFUK v Praze obor francouzský jazyk a literatura. V roce 2000 založila se svým mužem Jurajem Horváthem nakladatelství knih pro děti Baobab. V roce 2011 vymyslela a zorganizovala první ročník mezinárodního festivalu malých kvalitních nakladatelů Tabook. Kromě práce v nakladatelství píše knihy pro děti, prózu i poezii, nárazově také překládá a píše filmové scénáře. Iniciuje neziskové kulturní akce a věnuje se mírnému politicko-kulturnímu aktivismu. Za knihu Modrý tygr obdržela cenu Zlatá stuha pro rok 2005. Podle knihy vznikl stejnojmenný film v režii Petra Oukropce. Žije v Táboře, kde se svým mužem vychovává osm dětí.

O ilustrátorce

Eva Volfová se narodila v Teplicích v roce 1979. Věnuje se kresbě, tištěné grafice, koláži, textilní koláži, vyšívání, kombinovaným technikám a výtvarným dílnám pro děti i dospělé. Také se zabývá vyučováním výtvarné výchovy. Studovala na VŠUP v Praze v ateliéru textilu a zúčastnila se několika stáží: AVU – ateliér grafiky u Jiřího Lindovského, VŠUP – ateliér ilustrace a grafiky u Juraje Horvátha a Univerza v Ljubljani, oddelek za textilstvo. Je autorkou několika obrazových i ilustrovaných knížek pro děti. Pravidelně vystavuje.

 

Ilustrátor: Eva Volfová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 48
Formát knihy: 310 x 240

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Nitka a zatoulaný knoflíček

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy