Petr Borkovec

O čem sní

Zasněné verše o krabech srovnaných podle velikosti, škvíře pod poklopem na sladký moučník i o rohlíku, který sní, že ho nikdo nesní. Ilustrátorka Andrea Tachezy a básník Petr Borkovec na stránkách měkkého leporela v tvrdých deskách kombinují zdánlivě nekombinovatelné, nešetří absurditou a sladké kouzlo snění dopřávají nejen lidem, ale i věcem. Není už tu trochu přeslazeno? Ještěže si aspoň babička zahořkle stěžuje, že se jí zdají samé voloviny, jen o dědovi nikdy nic, jinak by se jednotlivé listy leporela samou sladkostí slepily k dohromady!

Kniha získala první cenu Fedrigoni Card Couture Award 2017 v kategorii Extraordinary projects a byla vybrána do mezinárodního katalogu White Ravens 2017.

O autorovi:

Petr Borkovec (*1970), český básník, překladatel a publicista. Je nositelem Ceny Jiřího Ortena (1995) za sbírku Ochoz, jihotyrolské Ceny Norberta C. Kasera (2002), německé Ceny Huberta Burdy (2002) a Prémie Tomáše Hrácha (2003; za překlad Oresteie, s M. Havrdou). Vydal devět básnických sbírek. Jeho básně byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků; knižně publikoval v Rakousku a Itálii. Sám překládá z ruské poezie 20. století. Je redaktorem nakladatelství Fra a dramaturgem autorských čtení v Café Fra.

O ilustrátorce zde


Ohlasy:
Milena M. Marešová, ČRo Mozaika, 1.9. 2016, dostupné zde.

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 48
Formát knihy: 230 x 236

O čem sní

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy