Ester Stará

Ó, ó, ó, vajíčko!

Veršovaný příběh z hmyzí říše Ó, ó, ó, vajíčko! je vyprávěním o velké lásce a odhodlání. Houseňák Pepík putuje za svou vyvolenou a nic ho nezastaví. Inspirací pro jednotlivé postavy byli skuteční brouci, včely, larvy a zejména motýli, protože jejich životy jsou často velice dramatické a plné překvapivých skutečností. Součástí bohatě ilustrované velkoformátové knihy je CD s písničkami a dramatizovaným textem. Dobrodružný příběh spolu s dětmi vypráví a zpívá Martha Issová. Album je autorským dílem Beaty Hlavenkové a Patrika Hlavenky.
Klip ke knize zde.

 

O autorce

Ester Stará (*1969) píše knihy pro děti a zároveň pracuje jako speciální pedagožka, logopedka. Své zkušenosti využívá jak v publikacích zaměřených na rozvoj komunikačních dovedností dětí např. Mařenka už říká Ř (65. pole, 2012), Povíš mi to? (Mladá fronta. 2015), Žvanda a Melivo (Knižní klub), tak při psaní pohádek a příběhů. Získala řadu ocenění, například Zlatou stuhu za knihu Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem (65. pole, 2012). Její kniha pohádek A pak se to stalo! (Albatros, 2010) byla zařazena do prestižního mezinárodního katalogu White Ravens. Z jejích dalších knih jmenujme Dušinka, víla věcí (65. Pole, 2013), Jak se Josífek s Jožinkou ztratil a nevěděl o tom (Mladá fronta, 2015), Koho sežere vlk? (65. pole, 2017), Největší přání (65. pole, 2017), kniha Šedík a Bubi (Pikola, 2018) byla zařazena do mezinárodního katalogu White Ravens. Je autorkou sbírky básniček pro děti Každý bulí nad cibulí (Paseka, 2017) a 50 ilustrovaných přísloví Až se ucho utrhne (Paseka, 2019), obě knihy doprovodil svými ilustracemi Milan Starý.

O ilustrátorovi                                                   

Milan Starý (*1970) vystudoval Pedagogickou fakultu UK, obor český jazyk – výtvarná výchova. Věnuje se převáženě ilustrování knih pro děti a dospělé a volné tvorbě. Spolupracuje s předními českými nakladatelstvími a periodiky. Ilustroval knihy ze série Pachatelé dobrých skutků (Miloš Kratochvíl, Mladá fronta, 2009–2011), která obdržela ocenění SUK 2009 – Cena ministryně školství, mládeže a tělovýchovy a SUK 2010 – Cena Noci s Andersenem. Ilustroval dále například naučnou knížku Můj stát (Pikola, 2017), encyklopedii Vyber si své řemeslo (Albatros, 2017). Svými ilustracemi doprovodil řadu knih Ester Staré. Společně vydali originální knihu Dům za mlhou (65. pole, 2013), v níž čtenáři svými ilustracemi dotvářejí příběh, rozvíjejí vlastní fantazii i kreativitu a zároveň si mohou vyzkoušet různé techniky kresby. Za ilustrace ke knize Šedík a Bubi (Pikola, 2018) obdržel Zlatou stuhu. Je členem Klubu ilustrátorů a kulturního sdružení 65. pole.

 

Recenze

Jitka Nešporová, iLiteratura, 13. 6. 2019, dostupné zde.

Ilustrátor: Milan Starý
Nakladatel: 65.pole
Počet stránek: 80
Formát knihy: 285 x 235

Ó, ó, ó, vajíčko!

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy