Tereza Šiklová

Obr

Hlavní hrdina naší knihy je pomalý obr. Začíná den prací, pokračuje procházkou a končí odpočinkem stejně jako my, lidé. Je tu jen malý rozdíl: během obrova dne se totiž vystřídá čtvero ročních období. Vstává na jaře a ke spánku uléhá v zimě. Obr se pohybuje tak pomalu, že ho lidé nejsou schopni postřehnout, a to ani když je těsně za okny jejich kanceláří. Možná právě proto je nejradši v přírodě. Žije si úplně jinak než celé to uspěchané, do sebe zahleděné město. Co takhle spolu s obrem na chvíli zpomalit, zaostřit a vychutnat si život? Možná se nám svět kolem začne zdát trochu větší a zábavnější!

O autorce

Tereza Šiklová (1996) vystudovala užitou malbu na SUPŠ a v r. 2020 ukončila jako bakalářka studium ilustrace a grafiky na UMPRUM. V r. 2018 pobývala na stáži na Glasgow School of Art. Autorské publikace: Strofy dřevěné sochy (2017), Země dlouhého bílého mraku (2017) (text: Eliška Prokopová), The alphabet is easy math (2018), Detective Story (2020), The Tree Tale (2021), Obr Gigant (2021). Uskutečnila výstavy: Self-awareness course (2019), Bike Jesus - společná výstava se Sofií Tobiášovou, Arizona Dream (2020), Klubovna - společná výstava s Darjanem Hardi Fruit makes you happy and better (2018), Na Hollaru - série autorských plakátů Běží Kůň Převalského pro kávu do Milovic... (2021), Milovická Nádražka.

 

Ilustrátor: Tereza Šiklová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 56
Formát knihy: 190 x 260

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Obr

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy