J. A. Komenský

Orbis Pictus

Omalujte si hravou obrazovou učebnici Orbis pictus od Jana Amose Komenského s ilustracemi Františka Petráka.
Omalovánky ke slavné obrazové učebnici Orbis pictus od Jana Amose Komenského vychází ve výběru a s ilustracemi Františka Petráka. Jedinečná hravá Komenského učebnice byla poprvé vydána dvojjazyčně v Norimberku v roce 1658 a ve variantě s češtinou vyšla v Levoči roku 1685 jako jeden z prvních příkladů výchovné dětské ilustrace na našem území. Texty jsou ponechány v poetickém přepisu tehdejší češtiny, aby vyzněla jejich původnost.

O ilustrátorovi

František Petrák je malíř, grafik, loutkoherec a pedagog. Žije a pracuje v Luhačovicích. Ilustroval například knihy Radka Malého a dalších autorů. Spolupracoval jako grafik a ilustrátor se zlínským nakladatelstvím Archa nebo časopisem Sluníčko. V ilustracích se inspiruje texty lidových tvůrců a autory nonsensové poezie. Ve volném čase tvoří netradiční ptačí budky a píše básně pro ptactvo.

Ilustrátor: František Petrák
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 16
Formát knihy: 160 x 226

Orbis Pictus

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy