Michael Černík

Pes a jeho kamarádi, Lev a jeho kamarádi, Tygr a jeho kamarádi, Želva a její kamarádi

Prostorová leporela ilustrátora Rudolfa Lukeše z šedesátých let minulého století obdivují již desítky let čtenáři v zahraničí. Leporela zaujala i britskou královnu Alžbětu, která Rudolfa Lukeše v šedesátých letech pozvala na londýnský knižní veletrh. První české vydání čtyř leporel připravilo roku 2016 nakladatelství Albatros ve spolupráci s B4U, tedy 40 let po autorově smrti.
Tato čtyři prostorová leporela seznamují nejmenší čtenáře se zvyky a zvláštnostmi jednotlivých zvířat, domácích i exotických. Každá knížka obsahuje čtyři rozkládací dvoustrany a představuje tak čtyři zvířátka za doprovodu hravých říkanek Michala Černíka.

„Lukešova architektonická a filmová odbornost se tu protnula s jeho imaginací. Protože věděl, že filmová scéna a kulisy musí být autentické a musí umět odvyprávět část příběhu, věděl také, že rozkládací knížka živých obrázků by měla být – daleko dřív, než se objevila 3D animace – světem, který vás ihned upoutá a nepustí. Tu dvoustranu s pávem, jenž roztáhl svá žlutá ocasní pera s modrozelenýma očima, budete různě otáčet, protože nutně potřebujete i stranový pohled, ve kterém páv ožívá a zpřítomňuje to podstatné – slunce, důstojnost a klid. Rýmovaná říkadla Michala Černíka souzní s Lukešovým vnitřním zrakem." Zdeněk A. Eminger, iLiteratura.cz, 29.9.

O autorovi:

Rudolf Lukeš  (1923–1976) se narodil v Praze, vystudoval gymnázium a poté ČVUT a architekturu na AVU v ateliéru profesora Jaroslava Fragnera. Brzy začal pracovat jako hlavní filmový architekt na Barrandově. Po roce 1948 však odmítl vstoupit do KSČ a byl propuštěn z práce. Řadu let pak pracoval jako písmomalíř v Národním technickém muzeu v Praze. V šedesátých letech pak se svými návrhy prostorových leporel anonymně vyhrál soutěž nakladatelství Artia, které vydávalo knihy ve světových jazycích pro export. A tak Lukešovy knihy úspěšně vycházely po celém světě, jen u nás ne. Teprve v posledních letech se s nimi mohou seznámit i české děti, roku 2016 připravilo nakladatelství Albatros reedici autorových prostorových leporel.


Michal Černík (*1943) je český spisovatel a básník. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Brandýse nad Labem, obor čeština-historie. Čtyři roky učil, poté působil v Praze jako nakladatelský a časopisecký redaktor v různých funkcích. Vydal přes dvě desítky knih pro děti (říkadla, verše, pohádky, veršované pohádky, naučné knížky pro děti), dále deset knih veršů pro dospělé, šest knih literární publicistiky, editorsky připravil řadu výtvarných publikací pro děti a několik knižních a zvukových výborů z české a světové poezie. Jeho verše a knížky pro děti byly přeloženy do řady jazyků.
 

Ohlasy:
Zdeněk A. Eminger, iLiteratura.cz, 29.9., dostupné zde.
Ivan Matějka, Literární noviny, 19.9.2016, dostupné zde

Ilustrátor: Rudolf Lukeš
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 10
Formát knihy: 172 x 192

Pes a jeho kamarádi, Lev a jeho kamarádi, Tygr a jeho kamarádi, Želva a její kamarádi

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy