Ivan Wernisch

Plop! Zdařilé verše a prózy

Vochvorný pláskání, odřeč ta znechvuřená jako by něco připomínala. Jásujou sutmění slápavců v slájích? Slyšíte spílání, kňourání, hlahol a nářek? Vybavují se slova, jaká není radno vyslovovat ani zaznamenávat písmem? Odehrávají se zde snad nějaké ničemnosti? Dost možná. Vězte však, že to vše se ozývá a děje pouze ve vaší hlavě. Plop! Vyvrtil Žlahvout pšunt i chlpal liquére. Zdychtěný pampáš zvruknul v psálek.

O autorovi:

Básník, prozaik, překladatel a editor. Po absolvování střední školy prošel řadou manuálních zaměstnání. Za normalizace spolupracoval s Československým rozhlasem. Po listopadu 1989 byl redaktorem Literárních novin a později spolupracoval s brněnským nakladatelstvím Petrov. Ivan Wernisch je také vynikajícím editorem a překladatelem (překládal autory jako P. Klee, P. van Ostaien, H. Sachs, A. P. Čechov a další). Řada jeho básnických textů byla zhudebněna (Plastic People of the Universe, P. Skoumalem a dalšími).

O ilustrátorovi:

Respektovaný český fotograf a výtvarník Jiří Stach vystudoval obor fotografie – nejprve na střední grafické, později na FAMU. Při studiu začal pracovat v barrandovských atelierech jako filmový fotograf v době, kdy tam vrcholila nová vlna československého filmu a on fotografoval na obou našich filmech, které získaly Oscara (Obchod na korze, Ostře sledované vlaky). Od roku 1972 pracuje jako fotograf na volné noze. Po roce 1970 doma nemohl vystavovat – pouze v zahraničí, mimo jiné v prestižních Cannon gallery v Amsterdamu, nebo Vision gallery v San Francisku a dalších světových galeriích. Jeho fotografie jsou součástí sbírky pražského UMPRUM muzea a mnoha soukromých sbírek. V roce 2006 vyšel soubor jeho díla v knižní podobě pod názvem Natura Magica.

Ilustrátor: Jiří Stach
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 56
Formát knihy: 155 x 207

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Plop! Zdařilé verše a prózy

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy