Guus Kuijer

Polča

Polča má kluka, jmenuje se Mimún, ale jeho víra a kultura jim téměř znemožňují být spolu. Polčin otec se toulá ulicemi a místo něj je tu najednou matčin nový přítel. A dokonce se chtějí vzít! Je těžké zůstat šťastná, když se tolik věcí nedaří, ale Polča to nevzdává. Pomáhají jí v tom víkendy na statku u babičky a dědy, kam si Polča jezdí odpočinout. Kniha, která sestává z pěti příběhů o jedné neobyčejné dívce, patří do kánonu moderní nizozemské literatury pro děti a mládež.

Guus Kuijer (*1941) je jedním z nejvýznamnějších nizozemských autorů knih pro děti i dospělé. Za své rozsáhlé dílo dostal vedle jiných ocenění i Cenu Astrid Lindgrenové. Jeho knihy v sobě mísí vážná témata a nesmlouvavý realismus s vřelým, citlivým humorem a vizionářsky nespoutanou fantazií. Jeho prostý, přímočarý styl vyhovuje hlubokému filozofickému zamyšlení i elegantnímu poetickému výrazu. Guus Kuijer napsal přes třicet knih, v češtině zatím vyšly pouze dvě jeho knihy: Všehokniha (2012) a Polča (2018).

O překladatelce

Magda de Bruin-Hüblová (1959) od roku 1982 žije v Amsterodamu, na zdejší univerzitě vystudovala slavistiku. V roce 2003 založila s manželem Edgarem de Bruinem literární agenturu Pluh, která zastupuje několik českých spisovatelů v zahraničí. V letech 2004–2008 působila v Českém centru v Haagu. Překládá nizozemskou literaturu (Hermans, Grunberg, Nooteboom, Wieringa, Enquistová, de Costerová, Palmenová, Westerman, Kuijer...).  Za překlad Všehoknihy byla roku 2014 nominována na Zlatou stuhu a získala Výroční cenu nakladatelství Albatros. Přeložila díle například komiksové vydání Deníku Anne Frankové (2017).

Recenze:
Markéta Pilátová, iLiteratura.cz, 15. 2. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Jiří Franta
Překladatel: Magda de Bruin-Hüblová
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 360
Formát knihy: 145 x 205

Dokumenty ke stažení:

Polča

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy