Tereza Horváthová

Prázdniny s Oskarem

Víte, co je nejlepší na chození do školy? No přece prázdniny! Teď jen pořádně sbalit a hurá na vlak... Oskar už má za sebou první třídu. Naučil se číst, psát a počítat. Oskarova babička si myslí, že se toho člověk nejvíc naučí na dalekých cestách, ale děda říká, že na to, abys něco zažil a něčemu se přiučil, nemusíš lítat na druhý konec světa ani chodit do školy. Stačí si vyjít do lesa nebo k rybníku. V tomhle si kocour s dědou moc dobře rozumí! MŇAU! Pokračování úspěšné knížky 12 hodin s Oskarem, která byla oceněna na festivalu dětských knih v Boloni.

Kniha byla nominována v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2018.

O autorce

Tereza Horváthová (*1973) nakladatelka, redaktorka, překladatelka, spisovatelka, organizátorka. Vystudovala romanistiku na FF UK v Praze obor francouzský jazyk a literatura. V roce 2000 založila se svým mužem Jurajem Horváthem nakladatelství knih pro děti Baobab a od roku 2011 společně pořádají mezinárodní festival malých nakladatelů Tabook. Je například spoluautorkou povídek Max a Saša aneb Zápisky z našeho domu (2009, s manželem J. Horváthem) a ilustrované Abecedy vzácných či všelijak nádherných stromů Stromovka (2010, s J. Dvořákem). Za knihu Modrý tygr obdržela cenu Zlatá stuha pro rok 2005.

O ilustrátorce

Eva Maceková (*1984) studovala v ateliéru textilního návrhářství a v atelieru ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Podílela se na souborech 12 nejmenších pohádek (Baobab 2011, 2015) a 12 malých hororů (Baobab, 2013). Za knihu 12 hodin s Oskarem (Baobab2012) získala ocenění Nejkrásnější kniha roku (2013) a ocenění knižního veletrhu v Boloni.

Rozhovor s Evou Macekovou, Czechillustrators.cz, 10.1. 2018, dostupné zde.

Ilustrátor: Eva Maceková
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 64
Formát knihy: 230 x 330

Prázdniny s Oskarem

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy