Ivona Březinová

Řvi potichu, brácho

Jeremiáš je jiný. Žije ve světě, který má svá přísná pravidla, ve světě, kde každý den v týdnu má jinou barvu a kde jsou krajíce chleba kulaté. Se světem, v němž žije maminka se sestrou, si příliš nerozumí, nevyzná se v něm. Ale nevadí mu to, má přece ten svůj. Ostatním sice občas připraví horkou chvilku, ale ani milující maminka, ani dvouvaječné dvojče na něj nedají dopustit. Hlavně aby jim Jeremyho nedali do ústavu, to by nepřežily. Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat. Knížka s výtečnými ilustracemi Tomáše Kučerovského dětem ukazuje, že s poruchou autistického spektra se dá žít a že nakonec je ze všeho nejdůležitější jako vždycky láska a dostatek porozumění.

Vedle ceny Zlatá stuha 2017 v kategorii beletrie pro mládež, získala kniha další ocenění:
Magnesia Litera, 2017, nominace v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež
SUK - Čteme všichni, 2017, 1. místo v kategorii Cena knihovníků klubu dětských knihoven SKIP
SUK - Čteme všichni, 2017, Cena učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství

O autorce:

Ivona Březinová (1964) je spisovatelkou na volné noze. Absolvovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, obor český jazyk – dějepis, kde získala později i doktorát v oboru český jazyk a literatura. Na vysoké škole se věnovala především literatuře 19. a začátku 20. století. Později se zaměřila na literaturu pro děti a mládež, jíž zůstala věrná dodnes. Šest let vedla semináře tvůrčího psaní na Literární akademii v Praze. Její prvotina Zrcátko pro Markétu načala bohatou řadu knih od leporel přes pohádky, příběhy pro malé čtenáře (F jako Fík, Vítej, Karle!, Ďasík a Ďáblík), populárně naučné texty a encyklopedie až po romány pro teenagery. Pro dívky vydala literární cestopisy (tzv. Béčkovky) a nevyhýbá se ani závažným tématům (Lentilka pro dědu Edu, Kluk a pes, Řvi potichu, brácho, triptych Holky na vodítku). Mnohé její publikace získaly ocenění a byly přeloženy do cizích jazyků.


Recenze:
Milena Šubrtová, iLiteratura.cz, 1.6. 2017, dostupné zde.
Alena Badinová, klubknihomolu.cz, 12.8. 2016, dostupné zde.

 

Metodické listy ke knize, které vznikly v rámci Čtenářských klubů, naleznete zde.

 

Ilustrátor: Tomáš Kučerovský
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 208
Formát knihy: 145 x 205

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Dokumenty ke stažení:

Řvi potichu, brácho

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy