Lucie Raškovová

Samota není zlej

Kniha vypráví příběh jednoho roku života chlapce Péti. Je podzim a právě se s maminkou přestěhoval z vesnice do města, ve kterém začne navštěvovat první třídu. Péťův tatínek je námořní kapitán, který doma pobývá vzácně, a tak jeho svět tvoří především ženy. Vlídná maminka a dobrosrdečná sousedka, paní Přerazilová. A také její pes, který se jmenuje Samota a který se stane Péťovým nerozlučným kamarádem. Text je psán barvitým poetickým jazykem, který si velmi dobře rozumí s výtvarným doprovodem. Tak tomu ostatně bývá většinou, když je jejich autorem jeden a týž člověk.

O autorce:

Lucie Raškovová jako literární autorka má dobré ucho a jako kreslířka výborné oko a neobvyklou zručnost. A to oko jí samozřejmě dobře slouží i v literatuře. Její popisy reálií příběhu psa Samoty a chlapce, kterého Samota brání, jsou tak barevné a plastické, že by spolu s autentickým jazykem důchodců v dialozích hravě unesly i řidší děj, než je ten, který je osou jejího vyprávění.

Věřím i pocitům naivního vypravěče událostí jednoho roku v životě prvňáčka, který tápe při dešifrování reakcí dospělých kolem něj.
Naivní vypravěči bývají nositeli komických kontrastů – tak je využívali třeba Hašek nebo Škvorecký – ale Raškovová nechává svého pozorovatele světa dospělých hrát v mollových tóninách; její vyprávění je teskně naladěno a Raškovová drží tuto melancholickou náladu po celou dobu s příkladnou kázní. Příběhy starších postav se odehrávají na periferii chlapcova vědomí, ale zároveň jsou dramaticky bohaté, což v konečném díle skvěle zahraje.

 

Ilustrátor: Lucie Raškovová
Nakladatel: Brkola
Počet stránek: 131
Formát knihy: 150 x 210

Dokumenty ke stažení:

Samota není zlej

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy