Tereza Srbová, Petra Josefína Stibitzová

Sidonie

Náš příběh začíná nálezem slavného obrazu namalovaného Maxem Švabinským. Za klidnou tváří na portrétu se skrývá výjimečná žena. Baronku Sidonii Nádhernou (1885–1950) si historie pamatuje jako múzu, kterou na zámku Vrchotovy Janovice pravidelně navštěvovali Rainer Maria Rilke a Karl Kraus. Prostřednictvím čtyř kapitol o vztazích k nejdůležitějším mužům jejího života však objevujeme ještě jinou osobnost. Sidonie byla nejen vnímavou a vzdělanou femme fatale, ale také silnou a emancipovanou ženou s bohatým vnitřním světem. Milovala umění, cestování a přírodu, byla jednou z prvních ekoložek i držitelek řidičského průkazu u nás. Ve svých dopisech a denících komentuje dramatické zvraty 20. století i marnou snahu o záchranu rodinného dědictví. Její důraz na rovnoprávnost, svobodu, péči o životní prostředí a rozvoj vlastního ducha zůstává inspirativní dodnes.

O autorkách

Tereza Srbová vystudovala kulturologii na pražské FF UK. Práce modelky v Paříži ji přivedla k herectví a filmu. Hrála ve snímcích kultovních režisérů i v úspěšných amerických seriálech, scenáristiku studovala na UCLA v Kalifornii. Podle vlastních scénářů režírovala několik krátkých filmů. Vznik a proces příprav komiksové předlohy k příběhu o životě Sidonie Nádherné ovlivnilo mimo jiné přátelství a spolupráce s Jaromírem 99. S manželem žijí mezi Los Angeles, Londýnem, Mnichovem a Prahou.

Petra Josefína Stibitzová vystudovala obor Ilustrace a grafika na pražské UMPRUM, který absolvovala s komiksovou trilogií Mor (podle scénáře Milady Mašínové). Věnuje se ilustraci a komiksu. Ilustruje knihy pro řadu českých nakladatelství, kniha Tajemství Oblázkové hory (napsala Bára Dočkalová) získala nominaci na Magnesii literu. Pravidelně přispívá do dětského časopisu Raketa a kromě dětských knih v posledních letech ilustrovala vzdělávací materiály pro Českou filharmonii. Když zrovna nekreslí, ráda jezdí (se skicákem) na výlety.

Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 180
Formát knihy: 195×255

Sidonie

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy