Eduard Petiška

Stříbrné dobrodružství

Bertík si nic nepřeje víc než kamaráda, kluka, jako je on. Maminka, tatínek ani babička na něj nemají čas, pořád mají na práci něco důležitějšího. K Bertíkovu překvapení se náhle objeví Robin, který přichází ze stříbrného oblaku, na němž přebývají všechna přání. V tu chvíli se Bertíkův život začne jako kouzlem měnit k lepšímu a Bertík se náhle dokáže vypořádat se Mstitelem, který ho šikanuje, i s posměváčky ve škole. A co teprve když ho Robin vezme s sebou na stříbrný oblak…

O autorovi:

Eduard Petiška (* 14. 5. 1924 – † 6. 6. 1987) byl českým básníkem, prozaikem, překladatelem a autorem pohádek pro děti, který používal i pseudonymy E. P., Alois Formánek, Petřík. Po absolvování gymnázia byl totálně nasazen jako soustružník v Čelákovické továrně. Jakmile skončila druhá světová válka, započal studium na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v oboru germanistiky a srovnávací literatury. Publikoval v oblasti prózy, poezie, přispíval do novin, dětských časopisů, spolupracoval s rozhlasem a filmem, překládal z německého jazyka. Působil v Syndikátu českých spisovatelů a Umělecké besedě.

Eduard Petiška je autorem mnoha především dětských knih, jako napříkalad O jabloňce, Jak krtek ke kalhotkám přišel, Aničky malířka, Martínkova čítanka či Pohádkový dědeček, které jsou stále žádané, opětovně vydávané, a mají je v oblibě čtenáři již po několik generací. 

O ilustrátorce:

Lucie Dvořáková (*1959) se zabývá knižní a časopiseckou ilustrací, animovaným filmem a výtvarným řešením televizních pořadů pro děti. Jako výtvarnice stojí mimo jiné za oblíbeným pořadem pro děti Kouzelná školka. Za svou ilustrační tvorbu získala nejedno ocenění, Zlatou stuhu v letech 1995, 1996, 2003 a 2007, v roce 2013 jí bylo uděleno Čestné uznání v rámci prestižního festivalu Namibook Festival v Jižní Koreji.

Ilustrátor: Lucie Dvořáková
Nakladatel: Knižní klub
Počet stránek: 160
Formát knihy: 191 x 240

Stříbrné dobrodružství

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy