Milada Rezková

To je metro, čéče!

Pražské metro určitě znáte vy, vaše babička i máma. Třeba s ním každý den jezdíte do školy, do práce nebo na nákup. Ale víte, že je to místo plné zajímavostí, tajemství, nápadů a dobrodružství? Seznamte se s Karlem Kroupou nejmladším a jeho svérázným dědečkem a ponořte se spolu s nimi do chodeb, tunelů, historie i současnosti podzemní dráhy. Zkuste si vypočítat, kam až byste dojeli, kdybyste všechny trasy pospojovali do jediné. Co se děje v metru v noci? A straší ve Strašnické? Knížka plná ilustrací, plánků a komiksů představuje pražské metro jako úžasnou stavbu i skvělý dopravní prostředek. A protože spojuje populární výklad s veselým příběhem, čeká na čtenáře a čtenářky pořádná jízda.

Listování v knize zde.

O autorce

Milada Rezková (1979) je spisovatelka dětských knih a redaktorka časopisu Raketa. Pět let působila jako produkční v Galerii Rudolfinum, v roce 2013 končila studium na UHK/PedF, obor jazyková a literární kultura, a studovala také tvůrčí psaní u Daniely Fischerové. Společně s ilustrátorem Lukášem Urbánkem vymysleli postavu populárního Doktora Racka, kterého poslali na prázdniny, na hory i na cestu kolem světa (Doktor Racek jede na prázdniny, Doktor Racek na horách, Doktor Racek / Cesta kolem světa za 31 písmen, nakladatelství Labyrint). Svoje bláznivá dobrodružství Racek pravidelně zažívá také v komiksech časopisu Raketa. Autoři společně s grafikem Jakubem Kašem vytvořili dále například Babočky (Labyrint, 2018), vodáckou knihu podle fotografií L. Sitenského Hurá na kajak! (Labyrint, 2012), která roku 2012 získala ocenění Zlatá stuha v kategorii výtvarný počin roku. Dále knížku o strachu Neboj, neboj! (Nakladatelství Yinachi, 2017) a příběh o dobrodružném putování trávicí soustavou Velký Bobek (Nakladatelství Yinachi, 2018). Pro děti pravidelně pořádají workshopy, komiksové dílny a výstavy.

 

O ilustrátorech

Jan Šrámek (1983) e členem studia Anymade, působí jako vysokoškolský pedagog a je spoluautorem monografie Pionýři a roboti (Paseka 2016).

Veronika Vlková (1985) dlouhodobě spolupracuje s Janem Šrámkem na ilustracích, uměleckých instalacích a videích. Svými vizualizacemi doprovodili knihu Kláry Brůhové Pražské vize (Paseka 2018).

 

Recenze a ohlasy

Jana Mattas Horáčková, Czechdesign.cz, 30. 1. 2020, dostupné zde.

Markéta Kaňková, Mozaika, ČRo Vltava, 23.12. 2019, dostupné zde.

Clara Zangová, Aktuálně.cz, 18. 2. 2020, dostupné zde.

Ilustrátor: Jan Šrámek, Veronika Vlková
Nakladatel: Paseka
Počet stránek: 240
Formát knihy: 168

To je metro, čéče!

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy