Jana Klimentová

Trable s tátou

Jmenuju se Markétka, právě mi bylo deset, bydlím ve Vlkově a musím vám něco říct. U nás doma se začaly dít věci, kterým vážně nerozumím. Nejdřív táta pořád telefonoval. Potom si najednou sbalil tašky, nebyl doma, a chtěl mě seznamovat s nějakou nazrzlou Veronikou. Ale já to tak nenechám. Chci, abychom zase byli pohromadě všichni čtyři, máma, táta, já a moje teta Hana, teda mámina o hodně mladší sestra. O mámu, která z toho všeho byla vedle, jsme se už s Hanou postaraly, a teď se postarám i o to, aby se táta vrátil. Zatím se mi zdá, že je to na dobré cestě!

Listování v knize zde.

O autorce

Jana Klimentová (*1952) vystudovala režii a dramaturgii na DAMU. Působila v Čs. Rozhlasu jako režisérka literárních pořadů a rozhlasových her. Dále pracovala jako redaktorka a novinářka, vyučovala herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Pro děti napsala knihu Ema nejde do školky (2010), která vypráví o sourozenecké žárlivosti, a drobný logopedický příběh Lea a R (2015).

O ilustrátorce

Marie Urbánková (*1995) ilustrátorka, animátorka, studuje v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP v Praze. Ilustrovala knihu Tajemství za sněhovým knírkem (2017) Milady Rezkové, Trable s tátou (2018) Jany Klimentové, Jedééém (2018) Ester Staré. Spolupracuje s časopisem Raketa.

Ilustrátor: Marie Urbánková
Nakladatel: Pikola
Počet stránek: 112
Formát knihy: 145 × 217

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - b) knihy pro starší děti a mládež

Trable s tátou

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy