Isabel Minhós Martins, Maria Manuel Pedrosa

Uvnitř. Průvodce hlubinami mozku

V dobách antiky byli lidé přesvědčeni, že myslíme a cítíme srdcem. Dnes už víme, že to, co jsme — myšlenky, emoce, nápady —, se děje uvnitř mozku, za neustálé spolupráce se zbytkem těla. Jak se ale zrodí myšlenka? Jak funguje mozek? Jak si pamatuje to, co se naučí? Jak vznikají emoce a nápady? Čím to, že každý z nás je výjimečný a neopakovatelný? Abychom tomu všemu přišli na kloub, přizvali jsme neurovědce, filozofy a psychology a společně s nimi sledujeme, jak se mozek vyvíjí, a odhalujeme neuvěřitelnou realitu, kterou si vytváří za pomoci smyslů. Také se zabýváme tím, jak funguje proces učení, rozhodování a jednání. V neposlední řadě hledáme odpověď na otázku, jakým způsobem navazujeme kontakt s ostatními lidmi, tedy s ostatními mozky.
Jestliže všechny životní zkušenosti mozek rozvíjí, pak doufáme, že díky této knize bude váš mozek (ještě) zvídavější, bystřejší a spokojenější. 

 

O autorkách

Isabel Munhós Martins (*1974) inklinovala již od dětství k literatuře, později též k žurnalistice, nakonec však v Lisabonu vystudovala výtvarné umění. A později se třemi přáteli založila nakladatelství Planeta Tangerina, kde působí dodnes, a to i jako autorka.

Madalena Matoso (*1974) je portugalská ilustrátorka, spoluzakladatelka nakladatelství Planeta Tangerina.

Maria Manuel Pedrosa (*1968) vystudovala v Lisabonu mezinárodní vztahy a posléze pracovala v reklamních agenturách. Po sedmi letech v této sféře se začala více zabývat problémem udržitelného vývoje a osvětové činnosti s ním spojené.

Recenze

Eleonóra Hamar, Veranda, 2.3 2020, dostupné zde.

Ilustrátor: Madalena Matoso
Překladatel: Barbora Müllerová
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 368
Formát knihy: 170 x 225

Uvnitř. Průvodce hlubinami mozku

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy