Olga Stehlíková

Výkladový slovník

Vynikajícím počinem nakladatelství Host je Výkladový slovník určený dětem, který harmonicky propojuje texty Olgy Stehlíkové balancující na hranici prózy a poezie s akvarelovými kolážemi Michaely Caskové. Poetické vyznění knihy, jež svou jazykovou i vizuální úsporností otevírá prostor vlastním asociacím čtenářů, umocňují kvality grafického a knihařského zpracování – velkorysost bílých ploch, příjemný papír a originálně řešený přebal.

 

Někdy jedna věta vydá za víc než celá kapitola. Máma, plyšák, míč, sníh, doma… Kterými slovy lze zachytit a popsat dětský svět? Co je pro malého člověka důležité, když jsou mu třeba čtyři? Co z toho, co ho obklopuje, se propíše do jeho paměti jako klíčová vzpomínka? A jakou bude mít barvu a náladu? Básnířka a prozaička Olga Stehlíková sestavila poetický Výkladový slovník určený dětem a jejich dospělým. Jedna dvoustrana, jedno heslo, jedna ilustrace. A za tím celý svět emocí, detailů, vzpomínek a asociací. Nad některými hesly se plácnete do čela: Jak to, že mě to nenapadlo dřív? ! Jiná vás zahřejí milou vzpomínkou. Všechna vám ale poskytnou náměty k přemýšlení a společnému povídání. Nehledě na to, že se vy i vaše děti možná začnete na obyčejné věci dívat trochu jinak. Akvarelové koláže Michaely Caskové dodávají knížce další rozměr. Někde jsou úsporné a minimalistické, jinde překypují životem a detaily, protože přece "všechny poklady jsou v hlíně".

Ilustrátor: Michaela Casková
Nakladatel: Host
Počet stránek: 96
Formát knihy: 176x237

Kniha vyhrála v této kategorii:

Nakladatelský počin

Výkladový slovník

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy