Paola Peretti

Vzdálenost mezi mnou a třešní

Devítiletá Mafalda je velmi zvídavá, má ráda příběhy a hudbu, chodí do školy, kde ji kromě rodičů příležitostně vyzvedává i její věrný šedohnědý kocour Optimus Turcaret. Od svých vrstevníků se však liší. Trpí totiž vzácnou oční chorobou, kvůli které postupně přichází o zrak. Mafalda kontroluje rychlost, s jakou její nemoc postupuje, podle toho, z jaké vzdálenosti je schopná vidět svoji milovanou třešeň, která roste u školy. Děsí se dne, kdy ji kompletně zahalí tma, a do svého diáře si zapisuje seznam věcí, „na kterých jí hrozně moc záleží a které už nebude moct dělat“. Když s hrůzou vyslechne, jak se její rodiče baví o stěhování, rozhodne se, že bude po vzoru hrdiny Cosima ze své nejoblíbenější knihy Baron na stromě žít v koruně stromu. Začne plánovat útěk na školní třešeň. V jejím životě zaujímají důležité místo především dva lidé – Filippo, hyperaktivní chlapec, který se baví pouze s ní, a školnice Estella, která jí jako jediná říká vždycky pravdu, byť občas nemilosrdnou, a dává jí spoustu rad do života. Právě díky nim začne Mafalda postupem času chápat důležité poselství, které je obsažené i v jejím milovaném Malém princi. Totiž že ty nejdůležitější věci v životě nejsou vidět očima.

O autorce

Paola Peretti je Italka, vystudovala literaturu, filozofii a posléze i žurnalistiku a nakladatelskou činnost, vykonávala nejrůznější povolání, živila se jako číšnice, barmanka, chůva i učitelka. Před více než deseti lety zjistila, že trpí vzácnou, dosud nevyléčitelnou Stargardtovou chorobou, která způsobuje progresívní ztrátu zraku a nakonec slepotu. A právě tato skutečnost ji inspirovala k napsání prvního románu, Vzdálenost mezi mnou a třešní.

 

O překladatelce

Monika Červenková vystudovala italianistiku na FF UK a na téže fakultě absolvovala i doktorandské studium v oboru Románských literatur. V současné době působí jako překladatelka na volné noze.

Překladatel: Monika Červenková
Nakladatel: Slovart
Počet stránek: 192
Formát knihy: 130 x 210

Dokumenty ke stažení:

Vzdálenost mezi mnou a třešní

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy