Ivona Březinová

www.bez-bot.cz

Všechno začíná jako děsivé snové drama vážně zraněného mladého lyžaře Bena Brauna. Svět je najednou cizí, k realitě nelze dohlédnout, ze všeho vnímá jen náznaky. 
Probuzení je ale ještě horší – Ben se musí vyrovnat s faktem, že přišel o obě nohy. Končí tím jeho život? Co bude dál? Ne, nejde to lehce. I když mu pomáhá jak nemocniční personál, tak rodiče, sestra a kamarádi z lyžařského oddílu – rozpačitý Oskar a sympaticky jedovatá Mikina. Vždyť ani oni to nemají snadné – nevědí, jak se chovat. O čem mohou mluvit a o čem raději ne? Ben navíc začíná tušit, že cosi zůstalo zamlčeno. Má to něco společného s Dankou, dívkou na niž myslí? Záhada téměř detektivní… 
Vzpruhou pro něj je jeho spolupacient Emil, který je na tom snad ještě hůř, ale nevzdal se. Toto přátelství pomáhá oběma. Své bolesti dokážou oba léčit humorem – vtipem někdy infantilním, jindy cynicky drsným, ale vždy obrozujícím. 

O autorce

Ivona Březinová (1964) je spisovatelkou na volné noze. Absolvovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, obor český jazyk – dějepis, kde získala později i doktorát v oboru český jazyk a literatura. Na vysoké škole se věnovala především literatuře 19. a začátku 20. století. Později se zaměřila na literaturu pro děti a mládež, jíž zůstala věrná dodnes. Šest let vedla semináře tvůrčího psaní na Literární akademii v Praze. Její prvotina Zrcátko pro Markétu načala bohatou řadu knih od leporel přes pohádky, příběhy pro malé čtenáře (F jako Fík, Vítej, Karle!, Ďasík a Ďáblík), populárně naučné texty a encyklopedie až po romány pro teenagery. Pro dívky vydala literární cestopisy (tzv. Béčkovky) a nevyhýbá se ani závažným tématům (Lentilka pro dědu Edu, Kluk a pes, Řvi potichu, brácho, triptych Holky na vodítku). Mnohé její publikace získaly ocenění a byly přeloženy do cizích jazyků.

O ilustrátorovi

Jakub Troják (1978), grafik a typograf, absolvoval ateliér Písmo a typografie na VŠUP v Praze. Je členem sdružení NOUHAU, kde působí jako grafický designér. Spolupracuje např. s nakladatelstvími Novela bohemica a Triáda.


Rozhovor s Ivonou Březinovou zde.

Ilustrátor: Jakub Troják
Nakladatel: Cattacan / Nadační fond Emil
Počet stránek: 144
Formát knihy: 130 x 200

Dokumenty ke stažení:

www.bez-bot.cz

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy