Xiran Jay Zhao

Železná vdova

Laudatio

„Je ti dobře, Ce-tchien?“ ptá se přítel hlavní hrdinky. Kdyby četla český překlad svého příběhu, jistě by odpověděla kladně. Napínavý román Železná vdova kombinující bojové umění s fantasy byl pro překladatelku dozajista výzvou, již ovšem přijala s odvahou a vynalézavostí. Dospívající bojovnice zápasí nejen s nepřáteli, ale také s prostředím zaměřeným proti dívkám a ženám, a mnohdy i sama se sebou. Za to, jak Jana Kunová přeložila její dobrodružství do češtiny, jí vzdáváme dík i čest.

Anotace

Chua-sijská říše po staletí čelí invazi bojových strojů. Jedinou nadějí na obranu jsou kukly, válečné stroje, které v souladu s učením jin a jang dokáže řídit pouze dvojice muž a žena. Dívky bitvu většinou nepřežijí, přesto jsou však ochotné se obětovat, aby přinesly čest svým rodinám. Pokud ale přežijí, stanou se výjimkou – Železnou princeznou. Wu Ce-tchien, holka z chudého pohraničí, na vznešené ideály kašle. Vidí, co je za nimi: stovky mrtvých dívek, které jejich rodiny prodávají jako dobytek na porážku. Když se sama rozhodne narukovat, má jediný cíl: zabít pilota, který zavraždil její starší sestru. Sama netuší, že existuje třetí možnost: vyjít z bitvy jako Železná vdova. 

Překladatel: Jana Kunová
Nakladatel: Yoli
Počet stránek: 416
Formát knihy: 111 x 210

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - b) beletrie pro mládež

Železná vdova

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy