Jana Šrámková

Zuza v zahradách

Zuza má zahradu. Ale ne u domu, ta zahrada je v zahradní kolonii. Kolonie znamená spoustu malých zahrad vpravo, vlevo a mezi nimi uličky. Kolonie jsou zahradní piškvorky. Za kolonií je divoká temná zahrada. Bydlí tam černý pes a možná taky strašná Stará Bela. Kdoví. Zuza se jí pro jistotu bojí. Jenže co si počít, když máte z někoho strach, ale najdete na cestě jeho klíč?

Poetické vyprávění o překonávání strachu i předsudků a o půvabu odlišností. Úsporný text do barevné šíře rozehrávají fantastické ilustrace.

O autorce:

Jana Šrámková (*1982) vystudovala teologii na Evangelikálním teologickém semináři a tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, kde momentálně vyučuje. Je postgraduální studentkou scénické tvorby na DAMU. Za novelu Hruškadóttir získala Cenu Jiřího Ortena, dále vydala knihu pro děti Putování žabáka Filemona a prózu Zázemí.

O ilustrátorce: 

Andrea Tachezy (*1966) vystudovala VŠUP v Praze (ateliér alternativních technik a ateliér filmové a televizní grafiky). Jako odborná asistentka působila na katedře výtvarné tvorby na Univerzitě Hradec Králové. Ilustrovala mnoho knih většinou pro dětské čtenáře. Ve volné tvorbě se věnuje kreslení, rytí do plechu, šití hraček a lecčemu z papíru. V roce 2014 získala ocenění Zlatá stuha za prostorové leporelo Ferdinande! a v roce 2015 za knihu Bořivoj a blecha Fló.

 

 

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Labyrint
Počet stránek: 60
Formát knihy: 220 x 200

Zuza v zahradách

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy