Marka Míková

Žvejkačky

Orbitky, hubbabubby, pedra a spearminty Marky Míkové jsou i nejsou sladké, mají podezřelou chuť a dělají se z nich obrovské bubliny, které se po prasknutí nebo splasknutí rozplácnou přes celý obličej.
A jak už to bývá, takové rozplácnutí je někdy roztomilé, někdy směšné, jindy k pláči. Podle situace.

O autorce:

Marka Míková (*1959) všestranná umělkyně, která si rozumí s punkovou kapelou i loutkovým divadlem, divadelní režií i improvizovanými dětskými představeními v nemocnicích. Roku 1983 absolvovala v Praze Lidovou konzervatoř a pokračovala studiem režie a dramaturgie na katedře loutkářství Divadelní fakulty AMU.
V letech 1987-1996 pracovala jako režisérka v pražském loutkovém divadle Minor (Karkulín ze střechy, Paví král, Létající ryba, Bajaja, Dlouhý, Široký a Bystrozraký). Učí na Vyšší odborné škole herecké, věnuje se loutkoherectví a pracuje jako režisérka dabingu. Je jednou z organizátorek a hereček projektu Loutky v nemocnicích.  Za knihu Knihafoss byla v roce 2007 nominována na cenu Magnesia Litera.

O ilustrátorovi: 

Juraj Horváth (*1974) vystudoval VŠUP v Praze (ateliér ilustrace a grafiky). Věnuje se kresbě, grafice, grafickému designu, ilustraci a vydávání knih pro děti a mládež v nakladatelství Baobab. Stojí za pouličním projektem POPROSVET. Jako grafik a ilustrátor pracuje pro nakladatelství Argo, GplusG, Labyrinth,  Torst a Triáda. Od roku 2000 je autorem stylu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Roku 2003 se stal vedoucím ateliéru ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Ilustroval a graficky upravil desítky knih. Za knihu Příběhy z parní lázně získal v roce 2001 na Lipském knižním veletrhu cenu Nejkrásnější kniha světa. 


 

Ilustrátor: Juraj Horváth
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 40
Formát knihy: 100 x 330

Žvejkačky

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy