Kateřina Čupová

Hrnečku, vař!

Laudatio

Komiksová kniha Hrnečku, vař! nabízí originální pojetí staré české pohádky Karla Jaromíra Erbena. Vypráví dobrodružný příběh tří dětí, které jsou konfrontovány s nečekanými fantastickými událostmi, jejichž původ je ve starobylém paralelním pohádkovém světě a který zneklidňuje život v jinak idylické moravské vesničce. Kateřina Čupová příběh pojala velkoryse způsobem vyprávění i rozsahem knihy. Kresba je dynamická a svébytným způsobem reflektuje prvky současné mangy, ale přitom si zachovává svěžest a hravost.

Anotace

Co si v dnešní době počít s kouzelným hrnečkem, který vaří kaši? Víťa má jasno: stane se superhrdinou a bude bojovat se zločinem jakožto Kašoman! V ospalé české vesničce je ale o zločiny celkem nouze, a tak začne se svými dvěma kamarádkami propadat beznaději. Jenomže ono v jejich vesnici není všechno, jak se na první pohled zdá... V kraji totiž dlouhá léta dřímá tajemství mnohem větší než obyčejný zločin. Nový komiks Kateřiny Čupové pro všechny malé, větší i největší čtenáře – a je to velká bašta, i kdybyste snad kaši neměli rádi. Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

O autorce

Kateřina Čupová (* 1992, Ostrava) absolvovala ateliér animace na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Krátké komiksové práce publikovala v časopisech a sbornících AARGH!, Art+Antiques, Bublifuk, KomiksFest revue nebo Vějíř, za příběh Kašna získala cenu Muriel. Pomocí platformy Kickstarter publikovala webcomic Author‘s apprentice.

Nakladatel: Argo
Počet stránek: 208
Formát knihy: 265 x 200

Kniha vyhrála v této kategorii:

Komiks pro děti a mládež

Hrnečku, vař!

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy