Osamu Okamura

Město pro každého

Město je fascinující lidský vynález, který se stal domovem pro většinu obyvatel naší planety. Jak ale pochopit něco tak složitého a přitom křehkého, jako je město? Manuál urbanisty začátečníka ti přiblíží, jak tato velká lidská mraveniště fungují, jaké nám poskytují příležitosti, ale hlavně s jakými problémy se dnes potýkají. Městské plánování je strategická hra, ve které se každý den učíme, jak žít a respektovat se na společném půdorysu. Přidej se, protože se hraje především o tvou budoucnost! Autoři pro tuto knihu vytvořili obrovský model papírového města. Unikátní detaily všedního života pak zachytili v ilustracích a na barevných fotografiích.

Kdo plánuje město a určuje jeho podobu? Můžu si ve městě postavit, co se mi líbí? Kdo zásobuje město energiemi? Co se skrývá v podzemí města? To vše a mnoho dalšího se čtenář dozví v bohatě ilustrovaném textu a na 15 modelech a obrazových cvičeních od ilustrátorů Jiřího Franty a Davida Böhma.

O autorovi

Osamu Okamura (1973) je architekt, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, předseda Komise Rady hlavního města Prahy pro umění ve veřejném prostoru a kurátor projektu Shared Cites: Creative Momentum. Je nominátorem Ceny Miese van der Rohe za Českou republiku. Od roku 2005 do roku 2012 působil jako šéfredaktor architektonického časopisu ERA21, nyní je členem jeho redakční rady. V letech 2013–1017 byl programovým ředitelem mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Pravidelně přednáší na univerzitách a institutech v USA, Japonsku a v Evropě.

O ilustrátorech

David Böhm (1982) je absolvent Akademie výtvarného umění v Praze. Spolu s Jirkou Frantou formují respektovanou výtvarnou dvojici a vytvářejí performance, instalace a velkoformátové kresby. Samostatnou autorovu tvorbu lze spojovat především s ilustrací a autorskou knihou, za kterou získal řadu nejprestižnějších ocenění jako Magnesia Litera či Nejkrásnější kniha roku. Vydal unikátní autorský komiks Ticho hrocha (2009), titul Hlava v hlavě (2013). Spolupodílel se na ilustracích a vizuální podobě Průvodce neklidným územím I (2016) nebo knihy Jak se dělá galerie (2016). Jeho prozatím poslední autorská encyklopedie A jako Antarktida (2019) vyhrála cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež.

Jiří Franta (1978) kreslením a malováním tráví už dlouho úplně nejvíc času. Kromě toho vytváří výtavrné instalace, objekty nebo videa. V nakladatelství Labyrint se jako ilustrátor a autor komiksů podílel na knihách Proč obrazy nepotřebují názvy (2015), která získala ocenění Zlatá stuha a Magnesia Litera, a Průvodce neklidným územím I (2016), jenž byl oceněn jako Nejkrásnější česká kniha roku. Je členem umělecké skupiny Rafani a vystavuje v umělecké dvojici s Davidem Böhmem. Společně také zakládali komiksový časopis KIX, navrhli trička pro fanoušky Bohemky a opakovaně se dostali mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Ukázky z recenzí zde

Ilustrátor: David Böhm, Jiří Franta
Nakladatel: Labyrint / Raketa
Počet stránek: 180
Formát knihy: 212 x 260 mm

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - d) výtvarný počin roku

Město pro každého

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy