John Hendrix

Poctivý špion

„NEZABIJEŠ.“ Jenže jak jinak ukončit Hitlerovu hrůzovládu?

John Hendrix vypráví v grafickém románu slovy i obrazem příběh Dietricha Bonhoeffera o jeho boji proti útlaku německého lidu za druhé světové války. Bonhoeffer byl německý evangelický farář a teolog, který odmítl sledovat,jak německá církev přijímá Hitlerovu agendu plnou nenávisti. Veřejně vystupoval proti nacistické straně a vedl „odpadlou“ rebelující církev, která se bouřila proti rasismu a nacionalistické propagandě třetí říše. Bonhoefferovi dělalo potíže vyrovnat se s rozpory mezi jeho vírou a etikou a nakonec nabyl přesvědčení, že je třeba Hitlera a NSDAP zastavit – a byl ochoten pro to obětovat cokoli.

O překladateli

Richard Podaný (*1962 Praha) je současný český překladatel z angličtiny a francouzštiny, zaměřující se především na moderní prózu, často na scifi, mnohdy na díla jazykově velmi náročná. Překládá ale i poezii (René Depestre, Neil Gaiman), občas i komiks.
Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově, pracuje jako redaktor v nakladatelství a překladatel na volné noze. V roce 2005 získal hlavní tvůrčí odměnu v rámci Ceny Josefa Jungmanna za překlad románu Jonathana Foera Naprosto osvětleno, v roce 2004 byl členem poroty téže ceny, v roce 2007 byl členem poroty v Soutěži Jiřího Levého, získal také několik cen za překlad fantasy a scifi děl. Přeložil například téměř kompletní dílo Chucka Palahniuka a několik děl Fredericka Forsytha. V kruzích zájemců o scifi a fantasy je znám pro své satirické literární recenze, často se soustřeďující právě na problematiku překladu, které jsou vydávány v různých periodicích. Je také zakladatelem anticeny Koniáš, která se uděluje nejhorším překladům scifi.

Za překlad knihy Nejtišší trest Davida Lodge byl oceněn cenou Magnesia Litera 2010.

Ilustrátor: John Hendrix
Překladatel: Richard Podaný
Nakladatel: CooBoo
Počet stránek: 176
Formát knihy: 160 x 228 mm

Poctivý špion

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy