Zuzana Špůrová

O velikonočním zajíčkovi, Jůlince a měsíčku za nehtem

Už jste se někdy ocitli úplně sami v noci v nemocnici? A zapomněli jste si s sebou vzít něco hebkého k přitulení, a přitom vás tolik bolí ouško, protože vám ho pan doktor musel píchnout? Nemůžete ani za nic usnout a máma s tátou zůstali tak daleko odtud… Naštěstí na nočním stolku stojí aspoň čokoládový velikonoční zajíček ve staniolu a ten pane zničehonic dokáže věci!

Poetická něžná pohádka básnířky Zuzany Špůrové o dětském strachu před nemocnicí a doktorskými úkony a noční samotou je svědectvím o bohatství dětské fantazie, jež pomáhá v nečekaných situacích, které děti zaskočí a rozesmutní. A je spolehlivým můstkem ke kreativitě a komunikaci dětí, když se ocitnou samotné v cizím prostředí. Jůlinka si díky zajíčkovi najde v nemocnici kamaráda a sebe i jeho zbaví hrůzy z injekcí a doktorů. Děti se přece potřebují brzy uzdravit a vrátit se domů na Velikonoce. Křehké obrázky Andrey Tachezy půvabný text pěkně ilustrují.

O autorce

Zuzana Špůrová (1953) je básnířka, která píše ráda jak pro děti, tak pro jejich rodiče. Sama má dětí požehnaně (5), časem přibývají i vnoučci. Kromě básní z knihy Básničky na deku a Kroužím slova, které si sama i ilustrovala, napsala spoustu dalších básniček, některé můžete potkat i v čítankách. Vydala poetickou pohádku O velikonočním zajíčkovi, Jůlince a měsíčku za nehtem sbírku pohádkových povídek v knize Duhový chodníček a také sbírku povídek – Nejnovější novinky pro chlapečka v nemocnici a Malá Marie. Pro děti připravila výbor z veršů českých básníků – Všichni píšou o zvířátkách. Moc ráda dětem čte, kreslí s nimi a povídá si s nimi o všem možném, co je zajímá.

O ilustrátorce

Andrea Tachezy (1966) se po studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové věnovala grafice. Po úspěšném konkurzu začala její ilustrátorská cesta, trvající dodnes. Ilustruje knihy, především pro děti, našich i zahraničních autorů (Dráček s červenýma očima, Já, štěně, Pohádky o domovních znameních, řada Za zvířátky… aj.). Vytváří kalendáře a výtvarné dárky. Vystavuje doma i v zahraničí. Je velkou milovnicí přírody.

Ilustrátor: Andrea Tachezy
Nakladatel: Meander
Počet stránek: 64
Formát knihy: 190 x 215 mm

O velikonočním zajíčkovi, Jůlince a měsíčku za nehtem

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy