Radek Malý

Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech

Větrné mlýny jsou zvláštní stavení, a tak není divu, že v nich a kolem nich žijí zvláštní tvorové: bytosti soumraku, u kterých se člověk nemůže dopočítat očí, sečtělá a moudrá hospodářská zvířata nebo sádroví trpaslíci. S těmi všemi se potkává Rozára i Černý Petr a společně prožívají veselé i děsuplné chvilky, hledají sebe sama, nalézají poklad pod vlastním prahem a nakonec jeden starý a zanedbaný mlýn opraví a zvelebí.
Vedle tajuplného a zároveň humorného příběhu kniha prostřednictvím krátkých vložených kapitol nabízí vhled do historie větrných mlýnů, jejich fungování i zobrazení v literatuře u nás i ve světě. Navíc díky promyšlené grafické úpravě a ilustracím navozuje pocit, že vítr zabloudil i na její stránky, kde rozfoukal nadpisy a mezi některé odstavce rozsypal trochu mouky.

O autorovi

Radek Malý píše knížky pro děti, taktéž básně pro dospělé a překládá z němčiny, zejména poezii a dětské knížky. Trochu pošilhává po divadle: napsal několik rozhlasových her a přeložil do češtiny dvě operní libreta. Jako literární vědec se zabývá hlavně českoněmeckými literárními vztahy, literaturou pro děti a mládež a translatologií (vědě o překladu). Věnuje se i výuce tvůrčího psaní a nakladatelské praxe.

O ilustrátorce

Eva Horská (*1981) je sochařka, grafička a ilustrátorka, která se objevila v nominacích na prestižní cenu Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku 2019 za ilustrace pro karetní hru OPI. Výtvarnice z Hradce Králové je spojena především s vizuální podobou Open air festivalu, na kterém pracuje od roku 2014 se svým manželem Jakubem z ruční tiskárny a studia s nevyslovitelným názvem Upupæpop. Její práce lze vidět i na několika výstavách – mj. v Galerii města Pardubic nebo v brněnském knihkupectví ARTMAP. Mimo volné tvorby se věnuje i zakázkám.

Recenze zde:

https://www.mujrozhlas.cz/knizky-plus/na-kniznim-festivalu-tabook-v-tabore-se-predstavuje-novinka-rozara-cerny-petr-od-radka

http://www.iliteratura.cz/Clanek/44265/maly-radek-rozara-a-cerny-petr

Ilustrátor: Eva Horská
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 64
Formát knihy: 205 × 206 mm

Rozára a Černý Petr čili O větrných mlýnech

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy