Dorothée de Monfried

Majka na motorce

Půvabná, výborně gradující, ve výsledku dojemná kniha, jež kombinuje komiksovou a prozaickou formu, vypráví nesmírně zábavný příběh o desetileté dívce, která kvůli úzkostlivým rodičům může o dobrodružstvích (nebo třeba i o tom, že by mohla sama dojet na kole do vesnice pro chleba) jenom snít – až do dne, kdy celý kraj zpustoší tornádo a Majka se na babiččině staré motorce vydává svou rodinu zachránit. Překladatelka výborně zachovává mladistvou stylizaci textu psaného v ich-formě, její řešení bývají přirozená, idiomatická a živá, a to jak v komiksových dialozích, tak v próze. Nebojí se ovšem s mírou a odůvodněně zapojit ani regionalismy, resp. slovakismy (totok), nebo knižní výrazy (baže); je to zkrátka překlad stylisticky suverénní a neokázale hravý. Lze doufat, že se dočkáme i českého vydání dalšího dílu (či dílů?) započaté série příběhů nově zrozené lokální superhrdinky Motomajky.

 

Trochu komiks, trochu beletrie, trochu deník… A skvěle to funguje!

 

Majka sní o hrdinských činech a o dobrodružství. Jenže s rodiči, kteří ji nepustí samotnou ani na krok, se dostane leda tak na konec zahrady.

 

Pak ovšem zničehonic udeří tornádo a smete všechno, co se mu postaví do cesty. Majčini rodiče se ocitnou v ohrožení života a jediný člověk, který je může zachránit, je právě Majka.

 

Telefonní spojení je přerušené a záchranáře není jak přivolat. Majka dostane spásný nápad: vypůjčí si babiččinu starou motorku a vyrazí hledat pomoc na vlastní pěst.

 

No ano, Majce je teprve deset let… ale nohama na pedály dosáhne, tak o co jde?

 

S helmou naraženou na hlavě odjíždí po úzkých vesnických silničkách. Vyhne se všem nástrahám, které na ni ve zpustošené krajině číhají? A dokáže dojet do města dřív, než jí dojde benzin?

Překladatel: Eva Sládková
Nakladatel: Host
Počet stránek: 88
Formát knihy: 162x200

Kniha vyhrála v této kategorii:

Překladová část - d) komiks

Majka na motorce

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy