Marka Míková

Rýmovačky opičí

Rýmovačky opičí: název drobné sbírky prozaičky, básnířky a hudebnice Marky Míkové trošku klame tělem. Zdálo by se, že půjde o rýmování, slovní hříčky a virtuózní básnění na téma opice. Ve skutečnosti Marka Míková rým používá spíš ležérně, občas sice udělá piruetku, pak ho ale bez váhání zahodí, někdy ho využije jen jako hudební motiv, jindy jí slouží jako odrazový můstek k textu spíše divadelnímu. V šestnácti básních zato vypráví krátký příběh o svém životě s opicí, kterou získala poetickou náhodou... Opička je průvodkyní autorčiných všedních dní, občas vyvede nějakou skopičinu a raduje se ze světa po svém, tak, že někdy není jasné, kdo má víc rozumu. Člověk, nebo opice?

Výtvarný doprovod k textům Marky Míkové vytvořil Chrudoš Valoušek (Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček). Chrudoš Valoušek knížku neilustruje, nýbrž v ní pokračuje s humorem sobě vlastním. To on příběhy v pravém smyslu „rýmuje“ a přibližuje dětskému čtenáři.  

O autorce

Všestranná umělkyně, která si rozumí s punkovou kapelou i loutkovým divadlem, divadelní režií i improvizovanými dětskými představeními v nemocnicích. Po maturitě na gymnáziu v Praze v roce 1979 pracovala jako nápovědka a poté elévka Divadla Vítězného února (dnes Klicperova divadla) v Hradci Králové. V roce 1981 nastoupila jako pomocná síla v pražské nemocnici Na Františku. Roku 1983 absolvovala v Praze Lidovou konzervatoř (divadlo u Ivana Vyskočila) a pokračovala studiem režie a dramaturgie na katedře loutkářství Divadelní fakulty AMU (absolvovala autorskou inscenací Matky). V letech 1987–1996 pracovala jako režisérka v pražském loutkovém divadle Minor (Karkulín ze střechy, Paví král, Létající ryba, Bajaja, Dlouhý, Široký a Bystrozraký). V Branickém divadle později vznikla autorská inscenace Podzem a v dalším pražském divadle Rubín inscenovala hru podle románu J. Bunyana Poutníkova cesta (1999). V letech 1999–2001 působila také v Rádiu Limonádový Joe jako „moderatizátorka“ a pracovala v programovém časopise 14. Učí na Vyšší odborné škole herecké, věnuje se loutkoherectví a pracuje jako režisérka dabingu. Je jednou z organizátorek a hereček projektu Loutky v nemocnicích. Hrála v několika televizních filmech, např. Robinsonka (1974) či Jak se budí princezny (1977). V letech 1980–2000 hrála na klávesy a baskytaru ve skupinách Plyn, Dybbuk a Zuby nehty, s nimiž natočila celkem pět alb. Je spoluautorkou knih textů Texty Plyn, Dybbuk, Zuby nehty a Poletíme. Zastoupena je v knize rozhovorů Otočila jsem hlavu tím směrem. Její literární texty a poezie byly publikovány ve Tvaru. Za baobabí Knihufoss byla v roce 2007 nominována na cenu Magnesia Litera.

O ilustrátorovi

Po SUPŠ v Uherském Hradišti absolvoval monumentální malbu na pražské UMPRUM (1979–1985). Živil se jako topič, noční hlídač, restaurátor, správce depozitáře. Linorytový velmistr, je držitelem Řádu staré hrmy BKS, laureátem Ceny Revolver Revue a držitelem historicky prvního ocenění věnovaného linorytu na Grafice roku. Kromě ilustrací se věnuje volnému linorytu a divoké deníkové tvorbě.
Literatura: Události, komentáře (1960–2020), Panáček, pecka, švestka a zase panáček (Vojtěch Mašek, 2019), Valouškova zvířátka (2014), Chrudošův zvěřinec (2014), Zazi v metru (Raymond Queneau, 2010), Žaloudění v Kundibále (J. Z. Lévi-Ostrowid, 2010), Chrudošův mix přísloví (2008), O zlaté mrkvi (2003). Kniha Panáček, pecka, švestka a zase panáček získala mimo jiné prestižní cenu Bologna Ragazzi Award 2019, první místo v kategorii Fiction a významnou nizozemskou cenu Zilveren penseel (Stříbrný štětec).

Ilustrátor: Chrudoš Vaoušek
Nakladatel: Baobab
Počet stránek: 32
Formát knihy: 210 x 297

Rýmovačky opičí

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy