Jana Šrámková

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Opustit až příliš pevně sevřenou rodičovskou náruč přináší pocity svobody, ale i ohrožení. Své o tom ví Tonda, chlapec, jehož výjimečnost skrývají četné masky. Naštěstí se setkává se Slávkou, která dokáže (nejen jeho) masky prokouknout. Společně pak prožívají dobrodružství, které může proměnit nejen dům, v němž žijí, ale i je samé.

Jana Šrámková opět výrazově úsporně, ale empaticky a plasticky vykresluje živé, mnohovrstevné postavy, které mohou s napětím sledovat jak dětští, tak dospělí čtenáři.

 

Tonda dávno není žádné mimino, jenže jeho rodiče si toho ne a ne všimnout. Hlídají ho na každém kroku, protože je jiný než ostatní a kdo ví, co by se mu mohlo stát. Jenže pak se do domu přistěhuje Slávka, která si ze zákazů moc nedělá. Baterka, kterou nedá z ruky, vnese do dění v domě docela nové světlo. Nebo spíš tmu? A bude moct Slávka i přes všechna odhalení zůstat? To by se Tonda musel za svoje první velké přátelství postavit... Vánoční vyprávění rozšiřující příběh stejnojmenného animovaného filmu.

Ilustrátor: Filip Pošivač
Nakladatel: Albatros
Počet stránek: 136
Formát knihy: 170x221

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - a) beletrie pro děti

Tonda, Slávka a kouzelné světlo

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy