Petra Dvořáková

Julie mezi slovy

Ahoj, jmenuji se Julie a je mi deset. Naši se nedávno rozvedli a my teď s tátou a Elou máme novou rodinu… S tetou, Jakubem a Vítkem. Ke vší smůle jsme se přestěhovali na vesnici a to je úplně jiné než bydlet v Praze. Nejsou tu vůbec žádná nákupní centra nebo výběrové školy. A holky tady na vesnici? Ty se vůbec nevyznají! Navíc mi život pořádně komplikují nejrůznější dospělácká slova, kterým nerozumím. Taky mě moc nebaví pomáhat tetě s myčkou a na zahradě, a tak vymýšlím, jak se tomu vyhnout. Mám na to sešitek Vofukovník, ale ten už je úplně popsaný, tak to všechno budu raději vyprávět vám.

Julie

 

Na pozadí krátkých poutavých příběhů přináší kniha Julie mezi slovy výklad řady pojmů, které ze světa dospělých pronikají do světa dětí. Dotýká se tématu rozvodu rodičů a rozpadu rodiny i vytváření citových vazeb k novým partnerům rodičů a jejich dětem. Těm pak otevírá naději na vyrovnání se s jednou z nejbolestnějších zkušeností.

 

O autorce:

Petra Dvořáková (*1977) vystudovala střední zdravotnickou školu a poté filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. Krátce pracovala jako anesteziologická sestra. Nyní pracuje jako publicistka, copywriterka a autorka na volné noze. Do povědomí veřejnosti vstoupila svou první knihou Proměněné sny, za kterou v roce 2007 získala cenu Magnesia Litera. Tyto „rozhovory o iluzích a deziluzích, které prináší víra,“ vzbudily živý čtenářský zájem, ale i rozporuplnou reakci v církevním prostředí. V roce 2009 vydala svou druhou knihu Já jsem hlad s podtitulem „Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši“. Julie mezi slovy, která vyšla v roce 2013, je její první knihou pro děti. Získala cenu Zlatá stuha 2014 v kategorii beletrie pro mládež a v anketě SUK Čteme všichni 2014 rovněž  Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Kniha byla zařazena do katalogu Nejlepší knihy dětem 2012/2013.

O ilustrátorce:

Katarína Gasko (*1980) je slovenská výtvarnice, která se kromě ilustrování věnuje grafickému designu a volné tvorbě. Vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě v ateliéru Dušana Kállaye. Pravidelně přispívá do dětských časopisů a spolupracuje se slovenskými, českými, maďarskými a kanadskými nakladateli. 

Ohlasy:

http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/moje-nejmilejsi-knizka-pro-deti-lonskeho-roku-julie-mezi-slovy-1874

http://www.rodina.cz/clanek9485.htm

http://www.maminka.cz/clanek/jak-pripravit-deti-na-rozvod

Zde si můžete knihou zalistovat:

http://issuu.com/hostbrno/docs/929/1?e=1453111/5094478

 

Ilustrátor: Katarína Gasko
Nakladatel: Host
Počet stránek: 128
Formát knihy: 170 x 235

Kniha vyhrála v této kategorii:

Literární část (Původní česká slovesná tvorba) - b) beletrie pro mládež

Julie mezi slovy

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 25 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy