Petra Soukupová

Klub divných dětí

Desetiletá Mila má ráda zvířata — zvlášť hmyz a ze všeho nejvíc pavouky. Taky se umí „ztratit ze světa“. Když se na něco soustředí, všechno ostatní pro ni přestane existovat.  
Petr chodí do čtvrté třídy, ale vypadá na prvňáka. Umí skvěle kreslit a v noci nemůže spát. Bojí se totiž tmy nebo spíš toho, co se v ní skrývá. A když už usne, zdají se mu hrozné sny.  
Katka nemá žádné kamarády, připadá si tlustá a ošklivá. Bojí se mluvit s lidmi a šťastná je jenom tehdy, když si čte.  
Franta má nemocné nohy a musí chodit o berlích. Je naštvaný na své postižení a bývá na lidi zlý. Baví se natáčením videí na YouTube, kterými rád provokuje ostatní.  
Tihle čtyři se náhodou potkají. Na začátku nejsou ani přátelé, spíš divné děti, co spolu tráví čas. Pak ale společně zažijí něco, na co se nezapomíná. 

Listování v knize zde.

 

O autorce

Petra Soukupová (nar. 1982) patří k nejúspěšnějším českým spisovatelkám. Vydala pět  knih pro dospělé (K mořiZmizetMarta v roce vetřelcePod sněhem Nejlepší pro všechny) a dvě knihy pro děti (Bertík a čmuchadloKdo zabil Snížka?). Za svůj debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, za triptych povídek Zmizet cenu Magnesia Litera – Kniha roku. Unikátní propojení knihy pro děti Kdo zabil Snížka? s románem pro dospělé Nejlepší pro všechny vyneslo Petře Soukupové v roce 2018 hned dvě nominace na cenu Magnesia Litera. Její knihy se pravidelně umisťují v žebříčcích bestsellerů a byly přeloženy do deseti jazyků. Jako scenáristka se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010) a seriálu Kosmo (2016). Je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko.

 

O ilustrátorce

Nikola Logosová (*1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze a je členkou audio-vizuální skupiny Gauner. Věnuje se komiksu, grafice, plakátu a tvorbě šperků. S Robinem Králem výtvarně spolupracovala už na knížce Pohádka o Opuštěněti (2015) a leporelu Rekomando (2015). Se spisovatelem Markem Šindelkou spolupracovala na komiksu Jaro (2014), vytvořila vlastní komiksovou verzi románu Ladislava Fukse Pan Theodor Mundstock (2012). Za ilustrace ke knize Pozor, doktor! (Běžíliška, 2018) získala roku 2019 Zlatou stuhu.

 

Ohlasy a recenze:

Zprávy z lepkavé pavučiny, Kateřina Čopjaková, Respekt

Nebojte sa byť divní, odkazuje vo svojej knihe Petra Soukupová, Denisa Ballová, Denník N

Nebojte se být divní, je to fajn, říká spisovatelka Soukupová, Šťastné pondělí, Televize Seznam

Klub divných dětí (kniha i audiokniha), Jedu v knize – blog o knížkách a čtení

Být divný není minus. Potřebuju samotu, lidí se spíš bojím, říká spisovatelka Soukupová, Jana Ciglerová, Deník N

Nová Kniha Petry Soukupové, Události ČT

RECENZE: Soukupové Klub divných dětí je zdravě kritický román pro mládež, Radim Kopáč, idnes.cz

 

Ilustrátor: Nikola Logosová
Nakladatel: Host
Počet stránek: 216
Formát knihy: 170×235

Klub divných dětí

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy