Jana Šrámková

Kuba Tuba Tatubahn

Kuba má tubu. Hraje na ni rád a dobře, ale kluci, kteří toho v hlavě moc nemají, ale jsou o hlavu větší, se mu posmívají. Když tak Kuba jednou před nimi utíká, ocitne se v podmetru. Tam jsou děti špinavé a nadšené a všechno vlastně připomíná bláznivé světy, které jsme si tak rádi malovali. V jeho kulisách se odehrává příběh o ztracené tubě, kterou Kubovi z oddělení Ztrát a nálezů vrátí až vládce podmetra Tatubahn.

Velký formát knihy dá vyniknout kolážovitým ilustracím Filipa Pošivače, které se vždycky roztahují přes celou dvoustranu. Nicméně ještě více zaujme uhrančivá logika textu Jany Šrámkové vysvětlující fungování podmetra. Jeho obyvatelé jsou totiž komparzisté, kteří každý den vyrážejí zalidňovat metro, aby se cestující na perónech necítili osamělí. A mimo špičku? To musejí přeci dělat zmatky na přestupech! Podmetro má ale také svoje pravidla: Do oddělení Ztrát a nálezů není jednoduché se dostat, ovšem jen do chvíle, než Kuba musí přiznat, že bez tuby je sám ztracen.

Dobře tuhle knihu vystihuje věta, kterou Kubovi o podmetru řekne jeho průvodce: „Všechno je to trochu divný a ničemu to nevadí.“ Nemá ale tak úplně pravdu. Všechno je to hodně divný, ale právě to dělá z Kuby Tuby knihu, kterou si oblíbíte.

O autorce:

Jana Šrámková (*1982) vystudovala teologii na Evangelikálním teologickém semináři a tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, kde momentálně vyučuje. Je postgraduální studentkou scénické tvorby na DAMU. Za novelu Hruškadóttir získala Cenu Jiřího Ortena, dále vydala knihu pro děti Putování žabáka Filemona a prózu Zázemí.

O ilustrátorovi:

Filip Pošivač (*1986) vystudoval VŠUP v Praze (ateliér filmové a televizní grafiky), věnuje se ilustraci a animovanému filmu. Ilustroval knihy Pomsta hadů - Mýty tchajwanských domorodcůNejhorší den v životě třeťáka Filipa L., Tramvaj plná strašidelVšechno je to na zahradě. Výtvarně spolupracoval na filmu Jana Baleje Malá z rybárny.

 

 

Ilustrátor: Filip Pošivač
Nakladatel: Běžíliška
Počet stránek: 48
Formát knihy: 230 x 330

Kniha vyhrála v této kategorii:

Výtvarná část - a) knihy pro mladší děti

Kuba Tuba Tatubahn

Aktuality

O ceně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 30 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví. 

Partneři Zlaté stuhy